Technológie

Najjednoduchšie spojenie mobilu s počítačom? Cez Wi-fi

"Určite ste sa už niekedy ocitli v situácii, keď ste chceli obsah z mobilu preniesť do notebooku, ale nemali ste po ruke USB kábel. Existuje pritom jednoduchšie bezdrôtové riešenie - Airdroid."

Erik Stríž, 31. decembra 2012 12:00
Ilustračná fotografia Foto: LG Electronics
Aplikácia AirDroid je určená len pre mobilné telefóny a tablety s operačným systémom Android. Prenos obsahu vo forme fotografií, videa, hudby alebo kontaktov je cez USB kábel štandardom a pomerne jednoduchou úlohou, je ju však možné ešte viac zjednodušiť a zároveň obohatiť o nové možnosti. Jediné, čo potrebujete, je mať telefón (alebo tablet) a počítač pripojený na rovnakú Wi-fi.

Postup, ako spojiť mobilné zariadenie s počítačom, si vyžaduje iba niekoľko krokov:

1. Do svojho Android zariadenia naištalujte aplikáciu AirDroid, ktorú nájdete v obchode Google Play. Aplikácia je zadarmo, v telefóne zaberá iba niekoľko megabajtov a je jedno, akú starú verziu operačného systému Android používate.

2. Keď sa aplikácia nainštaluje, spustite ju a pripojte sa na rovnakú Wi-fi, akú používa počítač. Zároveň na počítači otvorte internetovú stránku web.airdroid.com. Na túto stránku buď napíšte kód zobrazený na displeji vášho telefónu, alebo zvoľte druhý spôsob - na displeji telefónu stlačte piktogram fotoaparátu a namierte kameru na čiernobiely QR kód zobrazený na počítači. Keď zvládnete jeden z týchto dvoch spôsobov, telefón sa automaticky prepojí s počítačom.

3. Prenášajte obsah v ľubovoľnom objeme, akéhokoľvek typu alebo pracujte s telefónom cez počítač.

Základná obrazovka služby AirDroid, ako ju môžete vidieť priamo vo vašom internetovom prehliadači na notebooku Foto: AirDroid

Stačí len aplikácia v mobile


Priamo cez internetový prehliadač môžete kopírovať súbory z telefónu na počítač a naopak, obohacovať o nový obsah telefón. So správcom obsahu sa pracuje veľmi jednoducho, podobne ako na bežnom počítači. Stav pamäte je zobrazený v pravej časti rozhrania spolu s kódovým názvom vášho telefónu a verziou operačného systému.

AirDroid na monitore počítača zobrazí aj podrobnosti o tom, ako a čím je zaplnená pamäť telefónu Foto: AirDroid
Okrem prenosu súborov môžete priamo cez rozhranie internetového prehliadača (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari a podobných) posielať a inak spravovať SMS správy, pracovať s kontaktmi a dokonca aj samostatne nastavovať zvonenia pre volanie, upozornenia a budíky.

Písanie SMS správ je na počítači omnoho pohodlnejšie ako na mobile Foto: AirDroid
Pokročilejšie funkcie tejto bezplatnej aplikácie dokážu aj niečo veľmi užitočné - inštalovať aplikácie do mobilu cez počítač, otvárať internetové stránky na mobile, ukladať do dočasnej pamäte mobilu používanej pri úkonoch Kopírovať - Vložiť text z počítača, či dokonca fotiť obrazovku mobilného displeja.

Priamo cez počítač je možné spravovať aplikácie. Nielen ich odstraňovať, ale dokonca aj inštalovať nové. Foto: TASR
Vývojári aplikácie AirDroid pravidelne aktualizujú aj zoznam aplikácií od iných firiem, ktoré môžu byť pre váš mobilný telefón vhodné. Väčšinou sú tieto aplikácie bezplatné a majú potenciál skutočne významným spôsobom vylepšiť alebo zrýchliť zariadenie.

Jedinou nevýhodou súčasnej generácie aplikácie AirDroid je, že mobil aj počítač musia byť napojené na rovnakú Wi-Fi sieť. Zmeniť by sa to mohlo s jej druhou generáciou, ktorá by mala byť dostupná k stiahnutiu už v priebehu niekoľkých týždňov. Aj tá súčasná je však momentálne najpokrokovejším spôsobom, ako spravovať obsah vášho mobilného zariadenia bez toho, aby ste použili čo i len jediný kábel.

Komentáre