Technológie

Nahradia hybridy bežné notebooky?

"Majú hybridné notebooky silu vytlačiť bežné notebooky z trhu? Predstavujeme ich päť, ktoré nielenže vedia plnohodnotne nahradiť notebook, ale ponúkajú dokonca ešte niečo navyše. "

Erik Stríž, 20. novembra 2012 10:00
Hybridný notebook Dell XPS Duo 12 patrí k tým najzaujímavejším Foto: Intel
Nový Windows 8 je právom označovaný za revolučný. Prvý raz sa niekomu podarilo zjednotiť prostredie pre pracovné počítače, notebooky, tablety aj smartfóny do jedného univerzálneho nielen po vizuálnej, ale aj technickej stránke. Možnosť pracovať s jedným Windows 8 na tablete aj na počítači so sebou prináša aj snahu o poskytnutie čo najlepšieho riešenia pre spotrebiteľa. V posledných mesiacoch vidno výsledok tejto snahy ako uvádzanie hybridných zariadení, ktoré sú tabletmi a notebookmi zároveň.

V dnešnej téme si predstavíme niekoľko hybridov, ktoré majú potenciál plne nahradiť bežný notebook a tým aj podporiť ich trendovosť. V našom ponímaní je bežný notebook také zariadenie, na ktorom sú spúšťané predovšetkým programy určené na úpravu dokumentov a stredne náročné hry, je využívané na sledovanie a správu online obsahu, streamovanie videí a písanie bakalárok, seminárnych prác alebo článkov. Nevyhnutný je pritom aj výkon dostatočný pre beh graficky náročnejších aplikácií ako Corel Draw alebo Adobe Photoshop a aspoň 3 hodinová výdrž základnej batérie.

Samsung Ativ SmartPC


Táto novinka od Samsungu je zástupcom novej generácie menších notebookov s oddeliteľnou klávesnicou. SmartPC využíva spomenutý systém Windows 8 na to, aby sa dal notebook plnohodnotne ovládať aj cez dotykový displej a zároveň aby poskytol dostatok možností na bežnú prácu s kancelárskymi alebo grafickými aplikáciami.



Telo hybridného tabletu je odolné a chladné vďaka kvalitným matným krytom. Veľkosť uhlopriečky dotykového displeja je 11,6 palca a s rozlíšením 1920×1080 bodov (Full HD) pri jase 400 nitov poskytuje dostatok priestoru pre väčšinu používateľských potrieb. Je zrejmé, že pre profesionálne grafické práce tieto parametre nie sú vhodné, ale na finálne odprezentovanie projektu v kaviarni určite áno.

Samsung Ativ SmartPC je po technickej stránke vysoko výkonný tablet s operačnou pamäťou DDR3 4 GB, integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 4000 a procesorom Intel Core i5. K dispozícii budú aj procesory od Celeronu a PDC. Komunikácia je zabezpečená technológiami Wi-Fi, Bluetooth verzie 4.0 LE a mobilnými sieťami 3G a LTE. Na tele notebooku sú prítomné konektory USB, HDMI a 3,5 mm zvukový jack. Mikrofón, webkamera aj hlavná kamera s rozlíšením 5 Mpx sú umiestnené na kompaktnom tele tabletovej časti.

Klávesnica má nízky zdvih a je vodeodolná, v zaklopenom stave chráni displej a je na pohľad tenšia ako samotný tablet. Vďaka vysokému výkonu, Full HD displeju a variabilite použitia je Samsung Ativ SmartPC ideálnou alternatívou ako k tabletu, tak aj k bežnému notebooku s porovnateľnou uhlopriečkou.

Samsung Ativ SmartPC s Microsoft Windows 8 Foto: Samsung

HP Envy x2


Riešenie od HP je veľmi podobnému tomu vyššie spomenutému. Ponúka rovnakú uhlopriečku displeja, 11,6 palca, o niečo nižšie rozlíšenie 1366x768 obrazových bodov, procesor Intel Atom Z2760, 2 GB operačnej pamäte, 64 GB SSD disk, HD webkameru a zadný 8-megapixlový fotoaparát.

Napriek tomu, že oproti Samsungu ide o slabšie parametre, pre svoju cieľovú skupinu (stredne náročného zákazníka) je Envy x2 plne využiteľný. Jeho prioritnou funkciou je bezproblémové sledovanie online obsahu a práca s kancelárskymi aj multimediálnymi súbormi. Hybridný tablet ponúka možnosť klávesnicu úplne oddeliť a ďalej využívať jeho funkcie za použitia dotykového displeja.

Spoločnosť HP už dávnejšie predstavila model Envy x2 Foto: Intel

Lenovo IdeaPad Yoga


Hybridný tablet/notebook s príznačným názvom Yoga je trocha iný, než predošlé dva. Časť s displejom sa nedá od klávesnice oddeliť úplne, ale iba otočiť a preklopiť. Vytvorí sa tým nie veľmi hrubý tablet s úplne plochým displejom a vysokým výkonom. Ohromujúca 8 GB kapacita operačnej pamäte RAM, procesor Intel s architektúrou Ivy Bridge a dotykový displej s rozlíšením 1600×900 bodov, ktorý dokáže súčasne zosnímať až 10 prstov. Diskový priestor určený pre používateľa využíva technológiu SSD a ponúka kapacitu až 256 GB. Rovnako ako všetky ostatné hybridné tablety aj tento využíva operačný systém Windows 8.

Hybridný notebook od firmy Lenovo s príznačným názvom Yoga Foto: Intel

Dell XPS Duo 12


Hybridný model notebooku od firmy Dell patrí k tomu najkreatívnejšiemu, čo na trhu môžete nájsť. Ani v tomto prípade sa klávesnica od displeja nedá oddeliť a dokonca sa ani neotáča po vertikálnej osi. Práve naopak, je uložený v pevnom kovovom ráme a preklápa sa v horizontálnej rovine, čím vzniká o niečo lepšia používateľská skúsenosť, než v prípade spomenutého Lenovo. Otázna je iba životnosť tohto riešenia, obavy sa môžu objaviť práve v spojení s kovovým lemom okolo displeja.

Dell XPS Duo 12 je inak plnohodnotný notebook, ktorý využíva silu 1,9GHz procesora Intel Core i7, grafickú kartu Intel HD 4000, 256 GB SSD disk, 4GB operačnú pamäť typu DDR3 a displej s uhlopriečkou 12,5 palca. Jeho rozlíšenie je rovné formátu Full HD, teda 1920×1080 bodov. Okrem toho je tento hybrid vybavený všetkými dnes uznanými štandardmi pre komunikáciu bez kábla i s ním, vrátane HDMI a dokonca aj upraveného Ethernet portu na priame pripojenie sa k internetu.

Dell XPS Duo 12 Foto: Dell
Vyššie spomenuté hybridné tablety (alebo hybridné notebooky) majú potenciál plne konkurovať bežným notebookom a niektoré z nich dokonca ponúkajú lepšiu výbavu ako je priemer. Je veľmi pravdepodobné, že časom sa všetci výrobcovia preorientujú na výrobu výhradne konvertibilných produktov, vďaka čomu klesnú v cene a stanú sa plne dostupnými pre všetkých zákazníkov moderného sveta. O znížení ceny klasických notebookov nehovoriac. Dnes sa názor odbornej verejnosti uberá tým smerom, že hybridné riešenia sa časom stanú štandardom a veľké herné alebo vyslovene pracovné notebooky budú súčasťou širšieho produktového portfólia výrobcov, prípadne sa stanú opačným koncom ponuky s najnižšou cenovkou.

Komentáre