Technológie

Magický ovládač k TV ako zo sci-fi

"Druhá generácia diaľkového ovládača TV Magic Remote prinesie sci-fi priamo do vašich obývačiek. Ovláda sa štyrmi spôsobmi, medzi ktorými je aj reč. "

Erik Stríž, 20. decembra 2012 10:00
LG TV Magic Remote bude v predaji v roku 2013 Foto: LG Electronics
Prvá verzia TV Magic Remote od spoločnosti LG so sebou priniesla pozitívne reakcie a aj trocha nadšenia. Zákazníci zrazu mohli svoj televízor ovládať za pomoci pohybov a ukazovania. Ukazovania doslova, pretože s TV Magic Remote stačilo nakláňať a na obrazovke televízie sa podľa toho pohyboval kurzor. Na žiadanú voľbu stačilo namieriť a stlačiť tlačidlo OK.

Druhá generácia ovládača si ponechala spôsob ovládania z prvej, zmenil sa jeho dizajn a pridal nový spôsob ovládania. Po novom sú teda používateľovi k dispozícii až štyri spôsoby ovládania televízie - gestami, pohybom kurzora, kolieskom a rečou.

Televízor, ukáž mi Gangnam Style!


LG hovorí, že ovládač rozoznáva aj prirodzenú reč, realita však bude celkom pochopiteľne trocha iná. Výrobca tvrdí, že ak ovládaču po anglicky poviete “Ukáž mi video Gangnam Style”, tak sa skutočne zobrazí na obrazovke televízie. Predpokladáme, že to nebude až také ideálne, ale ak by ovládač zvládol spracovanie príkazu “Zapni Eurosport” alebo “Vyber náhodne hudbu”, bol by to významný posun vpred v ovládaní televízie.

Vzhľadom na to, že ju ovládame rovnakým spôsobom aktívne už viac ako 20 rokov, zrejme si budeme na hlasové pokyny zvykať dlho. Dokonca aj hlasové ovládanie v mobilných telefónoch, ktoré prechádza veľmi búrlivým rozvojom, stále nie je uspokojivé ani v dostatočnej miere využívané. Nehovoriac o lokalizácii, slovenčiny sa podľa všetkého tak skoro nedočkáme.

História diaľkového ovládača je pestrá


Vedeli ste, že prvý diaľkový ovládač k televízii vznikol už v roku 1950? Vtedy bol s televízorom ale prepojený káblom. Až o päť rokov neskôr sa objavil ovládač bez kábla, vyrobil ho istý Eugene Polley za použitia štyroch fotobuniek, ktoré reagovali na svetlo. Problém bol, že tieto bunky reagovali aj na slnečné lúče.

TV Magic Remote ovláda televízor štyrmi spôsobmi Foto: LG Electronics
V nasledovných rokoch boli vyskúšané rôzne metódy ovládania televízora na diaľku, od rádiových vĺn až po ovládanie mechanicky vytváraným zvukom. Všetky tieto riešenia sa však v praxi neuplatnili, pretože buď pôsobili rušivo alebo v prípade rádiového vlnenia prechádzali cez stenu, čím by mohli ovplyvňovať aj televízie u susedov.

Prelom nastal v 60. rokoch, kedy za začali masovo používať tranzistory. Tie spolu s vhodne nadimenzovanými rezistormi a kondenzátormi vytvárali rôzne zvukové frekvencie, ku ktorým sa priradili funkcie televízora. Tak začala dvadsaťročná éra ovládania televízie ultrazvukom, ktorý je pre človeka neregistrovateľný.

V 80. rokoch sa technológia opäť zmenila a na rad prišlo infračervené žiarenie, ktoré sa neskôr dočkalo masívneho využitia aj v iných odvetviach. Infračervené svetlo je pre človeka neviditeľné, nie je schopné prechodu cez nepriehľadné objekty a je schopné preniesť pomerne veľký objem informácií. Určite si pamätáte na časy, keď sme si posielali obrázky z jedného mobilu do druhého cez infraport. To je presne tá technológia, ktorá sa v 80. rokoch dočkala použitia v televíznych ovládačoch.

Dnes je situácia opäť iná


Výrobcovia majú v rukách rôzne spoľahlivé technológie a ich používanie nie je zásadným spôsobom regulované. Preto možno nájsť ovládače, ktoré pracujú s infračerveným žiarením, iné s Bluetooth, ďalšie s Wi-Fi. A keď sme sa pred rokom pýtali zástupcov LG Electronics, akú technológiu prenosu využíva ich TV Magic Remote, odpovede sme sa nedočkali. Platforiem pre bezdrôtový prenos informácií na krátku vzdialenosť je veľmi veľa a mnohé z nich zrejme v skorej dobe ani nebudú podrobnejšie predstavené verejnosti.

Komentáre