Technológie

All-in-one počítač za cenu lepšieho telefónu

"Možno aj vy ste fanúšikmi počítačov, ktoré označujeme ako "všetko v jednom". All-in-one počítačov je dnes na trhu dostatok, avšak každý nový je prínosom. Takým je aj HP Pavilion 20."

Erik Stríž, 12. marca 2013 10:00
HP Pavilion 20 so systémom Linux Ubuntu Foto: HP
Cena počítača HP Pavilion 20 by nemala presahovať hranicu 500 eur, pretože výrobca ušetril značnú časť nákladov na operačnom systéme. V počítači s 20-palcovou uhlopriečkou totiž nájdete systém Linux Ubuntu, ktorý si postupne razí svoju cestu už aj do mobilných telefónov a tabletov. Linux Ubuntu síce nie je práve najpopulárnejší a využívajú ho skôr profesionálni programátori, poskytuje však dostatok možností pre plnohodnotnú prácu aj zábavu. Či už budete chcieť prehliadať internetové stránky, pracovať s kancelárskymi dokumentmi alebo sledovať filmy, Ubuntu je dobrým riešením. Cenu finálneho produktu Ubuntu stĺáča nadol preto, lebo je úplne bezplatný, rovnako ako väčšina jeho doplnkov a inštalovateľných súčastí.

Všetko v jednom pre pohodlnejší život


To, čo určité spektrum zákazníkov oceňuje na počítačoch typu “všetko v jednom” a uprednostňuje ich tak pred notebookmi, je ich jednoduchosť. Prakticky v jednom celistvom zariadení máte všetko od monitora po optickú mechaniku. Jediné príslušenstvo, ktoré potrebujete k počítaču pripojiť, je myš a klávesnica, v prípade HP Pavilion 20 ich nájdete v balení a bezdrôtové.

HP Pavilion 20 so systémom Linux Ubuntu Foto: HP
All-in-one riešenie teda značne zjednodušuje život, pretože si vyžaduje menej káblov a menej priestoru pri pracovnom stole. Profil počítača so stojanom je navyše pomerne úzky, vďaka čomu ho usadíte aj na menej široký stôl bez obavy, že by vám neostal priestor na periférne zariadenia. Navyše, vzhľad počítača HP Pavilion 20 je svojský a pekný, vďaka čomu v modernom interiéri nebude budiť negatívnu pozornosť a ten staršie nadizajnovaný vhodne spestrí.

Jasný a veľký monitor ako základ


Monitor, ktorým disponuje počítač HP Pavilion 20, má uhlopriečku 20 palcov a veľmi dobré rozlíšenie 1600×900 pixelov. Napriek tomu, že nejde o štandard Full HD, v skutočnosti od neho nemá ďaleko a aj v takomto rozlíšení poskytuje dostatok priestoru a detailnosti pre akýkoľvek typ aktivity. Či už budete sledovať obsah komplikovaných webstránok alebo pracovať s grafikou, budete s monitorom spokojní. Monitor pracuje s technológiou LCD s LED podsvietením.

HP Pavilion 20 je vybavený stojanom, ktorý je zároveň významným dizajnovým prvkom celého počítača. Foto: HP

Výkon ako správny počítač strednej triedy


HP Pavilion 20 svojím výkonom síce neoslní a nenadchne profesionálov, osloví však bežného a stredne náročného používateľa. S nadhľadom sa na tomto počítači deti zahrajú hry a začínajúci grafik spracuje svoje výtvory, možno aj k ich komerčnému využitiu.

Počítač má procesor AMD s dvomi jadrami a frekvenciou 1,4 GHz, integrovanú grafickú kartu Radeon HD 7310 a operačnú pamäť vo veľkosti 4 GB. Tá sa dá rozšíriť až na 8 GB, ak si to bude zákazník priať. Pevný disk poskytuje 500 GB priestoru na ukladanie používateľských dát, programov, filmov a všetkého ostatného, čo patrí do domáceho počítača.

Systém Linux Ubuntu je pekný, prívetivý a poskytuje všetko pre prácu aj zábavu. Foto: HP
Priamo v tele počítača sa nachádzajú aj stereo reproduktory, webkamera, optická mechanika, čítačka pamäťových kariet a konektory USB. Súčasťou základnej výbavy počítača je aj spojenie cez Wi-Fi a Bluetooth.

HP recyklovalo, avšak s orientáciou na zákazníka


HP Pavilion 20 nie je jedinečným zariadením v portfóliu tejto spoločnosti. Ponúka ho aj v o niečo slabšej konfigurácii a so systémom Windows 8, verzia s Linux Ubuntu dostala do vienka aj vylepšenie predovšetkým v oblasti veľkosti pamäte. Význam tejto produktovej recyklácie (alebo lepšie povedané variabilite) spočíva v poskytnutí lacnejšieho a v podstate lepšieho produktu samotnému zákazníkovi, ktorý ocení každú ušetrenú stovku eur. All-in-one počítač HP Pavilion 20 so systémom Linux Ubuntu bude na slovenskom trhu dostupný už v najbližších týždňoch.

Komentáre