Technológie

Rover Curiosity vŕtal do Marsu, na Zemi tlačia uši na tlačiarni

"Marťanské vozidlo Curiosity spravilo na Marse historicky prvý vrt, zatiaľ čo u nás na Zemi sa vedci zaoberajú organickým náhradami za nedostatočne vyvinuté časti tela. Týždeň vo vede a technike."

Erik Stríž, 23. februára 2013 6:00
Rover Curiosity a jej autoportrét z jej prvého vrtu na Marse Foto: NASA

Rover Curiosity vytvoril na Marse prvý vrt


Celá posledná misia na Mars zatiaľ vyzerá ako nekončiaca séria úspechov. Doteraz najväčším z nich je vytvorenie vrtu s cieľom odberu dodnes nepreskúmanej horniny. Rover Curiosity svojim robotickým ramenom s vrtákom vytvoril dieru s hĺbkou 6,4 cm, odkiaľ odobral vzorky horniny. Tie potom rover analyzuje priamo v integrovanom laboratóriu. Jedným z cieľov tejto akcie bolo zistiť, či sa tesne pod povrchom Marsu nachádzájú náznaky možného života, alebo aspoň podmienky vhodné pre jeho existenciu. Pri tejto príležitosti rover vyhotovil svoj ďalší autoportrét.

Google ukázal, ako vyzerá svet cez jeho okuliare


Google sa stále viac približuje k finalizácii svojho projektu Glass. Najnovšie spoločnosť informovala, že hľadá záujemcov o aktívne nosenie a používanie týchto okuliarov s podporou rozšírenej virtuálnej reality. Záujem Google sa uberá predovšetkým smerom na umelcov a podobne aktívne žijúce kreatívne osobnosti. Okuliare od Google si však musia kúpiť sami za viac ako 1500 amerických dolárov. Spolu s výzvou Google pripravil aj krátke video, ktoré zobrazuje použitie špeciálnych okuliarov z trocha reálnejšieho pohľadu, než tomu bolo doteraz.


Ucho vytlačené 3D tlačiarňou môže pomáhať


Tím bioinžinierov a lekárov z Cornell University vytvorili organickú náhradu ucha bez jeho drobných súčastí. Podarilo sa im to vďaka 3D tlačiarni, ktorá pracovala s gélom zo živých buniek. Kolagén bol extrahovaný z chvostov potkanov a chrupavky odobrané z kravských uší. Aj napriek tomu, že materiály použité na výrobcu takéhoto ucha vzbudzujú úsmev alebo dokonca odpor, v skutočnosti v horizonte troch rokov môžu byť významnou pomocou pre ľudí trpiacich mikrotiou.

Organická náhrada ucha v svojej "prvej verzii" Foto: Cornell University

HTC One - smartfón, aký sme si dlho želali


Dlho očakávaná vlajková loď od HTC bola konečne predstavená svetu a prekvapuje svojou technickou výbavou. Smartfón so systémom Android Jelly Bean je vybavený najnovšou generáciou softvéru HTC Sense 5, ktorý od základov zmenil svoj vizuál a radikálnym spôsobom sa odlišuje od ostatných softvérových nadstavieb ako TouchWiz a Timescape. Displej využíva zobrazovaciu technológiu Super LCD3 a na 4,7-palcovej uhlopriečke pracuje s Full HD rozlíšením 1920×1080 bodov.



Výkon zariadenia spĺňa kritéria aj toho najnáročnejšieho fanúšika mobilnej zábavy, procesor má 4 jadrá a takt na 1,7 GHz, grafika je Adreno 320 a pamäť RAM má veľkosť 2 GB. Najväčším prekvapením je fotoaparát. Dnes každý výrobca vo svojich top modeloch ponúka rozlíšenie 8 Mpx a vyššie, HTC One je však vybavený iba 4-megapixelovým snímačom. Ten je však skutočný CMOS snímač s priemerom 0,33 palca, čím je zabezpečená vyššia svetelnosť, a tým pádom aj kvalita obrazového výstupu. Videozáznam má formát Full HD, teda 1920×1080 bodov a veľkosť snímača sa dotkne aj jeho kvality. Konečne po dlhých rokoch sa tak do popredia záujmu dostáva kvalita obrazu a nie jeho rozlíšenie nezmyselne hnané až k hranici 13 megapixelov.

Najdrahší Chromebook na svete - Pixel


Chromebook Pixel stojí od 1299 do 1449 amerických dolárov a má výrazne nadštandardné rozlíšenie dotykového displeja. Ten má netradičný pomer strán 3:2, 13-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie až 2560x1700 bodov. Chromebook Pixel je dielom samotného Google a ten tvrdí, že pomer strán 3:2 je ideálny pre prehliadanie webstránok.



Notebook s operačným systémom Chrome OS má výkonný procesor Intel Core i5 1,7 GHz, grafiku Intel HD Graphics 4000, 4 GB operačnej pamäte RAM, SSD disk vo veľkosti 32 a 64 GB a v drahšej verzii podporuje siete LTE.

Komentáre