Technológie

Británia zvažuje vlastný družicový navigačný systém

"Zmienený sektor má štvornásobne rýchlejší rast než zvyšok britskej ekonomiky."

TASR, 29. apríla 2018 10:00
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Británia zvažuje vytvorenie vlastného družicového navigačného systému, ktorý bude konkurovať systému Galileo Európskej únie. Krok prichádza po spore okolo snáh obmedziť prístup Británie k citlivým bezpečnostným informáciám po brexite, informovala v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na denník Financial Times (FT).

Galileo je družicovým projektom EÚ za desať miliárd eur, ktorý vznikol ako protiváha k americkému systému GPS. Britský minister pre obchod Greg Clark sa podľa FT radí s právnikmi v súvislosti s tým, ako získať späť 1,4 miliardy eur, ktoré Británia investovala do projektu Galileo od jeho spustenia v roku 2003.

Európska komisia začala vylučovať Britániu a britské firmy z citlivých budúcich prác na tomto systéme pred tým, ako krajina o rok vystúpi z Únie. Podľa Clarka takýto postup ohrozuje spoluprácu v bezpečnostnej oblasti.

Londýn dosiaľ zohral v projekte Galileo veľkú úlohu, keď na ňom vykonal približne 15 percent príslušných prác. Clark prisľúbil, že zabezpečí, aby britský vesmírny priemysel neprišiel o budúce príležitosti.

Zmienený sektor má štvornásobne rýchlejší rast než zvyšok britskej ekonomiky, pričom krajina má na ekonomických aktivitách v globálnom vesmírnom priemysle sedempercentný podiel.

Komentáre