Technológie

Ako odfotiť dokonalý portrét?

"Odfotiť portrét viacerých osôb nie je až také jednoduché, ale keď viete, ako na to, situácia je hneď jednoduchšia."

, 18. októbra 2012 13:00
Fotografia ako z magazínu Foto: Nikon
Robert Simpson je odborník na rodinnú fotografiu a v spolupráci so spoločnosťou Nikon zostavil pravidlá, na základe ktorých nafotíte krásne rodinné portréty. Je len na vás, či sa osoby na fotografiách majú podobať hviezdam z červeného koberca, alebo chcete niekoho zachytiť priamo v akcii. Vyberte si spôsob a naučte sa, ako fotiť portréty.

Hviezdy červeného koberca


Štýl červeného koberca sa vyvíjal najmä vďaka šťastným rodinám odfoteným v Hollywoode. Ak chcete zachytiť rodinu, ktorá sa má podobať na Beckhamovcov alebo na rodinu Willa Smitha, musíte fotografovať proti čistému alebo neutrálnemu pozadiu, aby vynikla len rodina. Výhodou je fyzický kontakt – ak sa budú držať za ruky alebo okolo pása, pomôže vám to zovrieť kompozíciu.

Portrét ako z červeného koberca Foto: Nikon
Tento štýl fotografovania môžete uplatniť na rôznych rodinných oslavách alebo svadbách.

Veľa ľudí na jednom zábere


Keď potrebujete do jedného záberu vpratať veľa ľudí, stojíte pred ťažkou úlohou. Pokúste sa vyhnúť kompozícii futbalového mužstva a použite radšej lavičky, stoličky, schodíky. Pohrajte sa s uhlami tela a priestorom medzi jednotlivými ľuďmi.

Fotografia ako z magazínu Foto: Nikon
Ak nemáte nič po ruke, usporiadajte rodinu do trojuholníka podľa výšky, pričom do stredu dajte buď najnižšieho, alebo najvyššieho člena. Osoby, ktoré stoja na kraji, posuňte vpred, bližšie k fotoaparátu. Za slnečného dňa ich postavte do tieňa, nie na prudké slnko, aby nemali zamračené tváre.

Vyskúšajte reportážnu fotografiu


Skúste zachytiť každodenné situácie. Zapnite si tichý režim fotoaparátu, aby si členovia rodiny nevšimli, že ich fotíte. Chcete predsa zachytiť spontánne momenty. Meňte pohľad fotoaparátu, foťte z úrovne očí, od pása, v ľahu na zemi alebo z vyvýšeného miesta. Zmení to celkový pocit zo záberu.
Reportážny záber Foto: Nikon

Rodina ako z časopisu


Fotografie z časopisov zobrazujú naaranžované scény rodinnej spolupatričnosti. Na jednej strane sú zábery uvoľnené a so živými výrazmi. Osoby komunikujú s fotoaparátom a vťahujú vás do deja. Na druhej strane maskujú dôkladne pripravenú produkciu.

Fotografia ako z magazínu Foto: Nikon
Navrhnite také pózy, aby bola rodina zomknutá. Rodičia by mali byť pritúlení k deťom. Dôležité je aj pozadie, vyberte štýlovú miestnosť, ale dajte si pozor, aby neodrádzala pozornosť od objektov. Najlepšie sa takéto zábery fotia z nadhľadu. Dajte si pozor, aby nesedeli v hlbokej mäkkej pohovke, v ktorej sa stratia.

Štúdiové snímky môžu byť plné života


Zábery sú premyslené a naaranžované, ale zároveň sa podporuje spontánnosť a pohyb. Majú svoju silu vo farebnej aj čiernobielej verzii. Obvykle sa používa biele osvetlené pozadie a štúdiová podlaha.

Štúdiová fotografia Foto: Nikon
Dôležité je oblečenie fotografovaných osôb. Tmavé oblečenie na svetlom pozadí vytvára príjemný kontrast. Svetlé oblečenie s pozadím splýva a zvýrazňuje tváre osôb.

Rodinná fotografia má veľa štýlov. Stačí experimentovať a určite prídete na to, ktoré zábery vám najlepšie vychádzajú.

Komentáre