Hudba a film

Film Tlmočník dostane Jiří Menzel k 80. narodeninám

"Popri titulnej dvojici si vo filme zahrali Zuzana Mauréry, Attila Mokos či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová."

TASR, 27. decembra 2017 8:00
Český režisér a herec Jiří Menzel počas nakrúcania filmu režiséra Martina Šulíka Tlmočník v lokalite pod hradom Strečno. Foto: TASR/Erika Ďurčová
Slovenský režisér Martin Šulík dokončil svoj nový film Tlmočník - svojrázne road movie o dvoch starých pánoch, ktorí cestujú krížom cez Slovensko, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti. Film bude mať slovenskú distribučnú premiéru 1. marca 2018, len pár dní po okrúhlych 80. narodeninách Jiřího Menzla, predstaviteľa jednej z dvoch hlavných postáv.

Dvaja starí páni na ceste


Oscarový režisér a publikom milovaný český filmár v novej snímke stvárnil asketického tlmočníka Aliho. Jeho partnera, rakúskeho učiteľa a bonvivána so slabosťou pre alkohol a pekné ženy, si s chuťou zahral popredný rakúsky herec Peter Simonischek, nositeľ Európskej filmovej ceny Felix za najlepšieho herca roku 2016 za nemeckú komédiu Toni Erdmann, ktorá bola nominovaná aj na Oscara.

Obaja hlavní hrdinovia sa počas cesty dostávajú do bizarných situácií, stretávajú rozmanitých ľudí a postupne si skladajú mozaikovitý obraz strednej Európy, ktorá sa navonok mení, ale niekde v hĺbke ukrýva stále nevyriešené konflikty. Vďaka poznaniu života toho druhého začínajú chápať vlastné činy a nanovo si definujú vlastnú identitu.

Na snímke vľavo český režisér a herec Jiří Menzel a vpravo rakúsky herec Peter Simonischek počas nakrúcania nového celovečerného filmu režiséra Martina Šulíka Tlmočník v lokalite pod hradom Strečno. Foto: TASR/Erika Ďurčová


Menzel si prácu nehľadá


Jiří Menzel dostal v Tlmočníkovi jednu zo svojich najväčších hereckých príležitostí. "Ja sám od seba si prácu nehľadám, pretože som lenivý," poznamenal s úsmevom počas nakrúcania. "A som rozmaznaný, pretože už od svojho prvého filmu som robil len prácu, ktorú mi niekto ponúkol. Spočiatku som bol milo-nemilo prekvapený, pretože to je veľká rola. Ale ako som si prečítal scenár, tak som veľmi rád, že to na mňa takto spadlo," priznal.

"Pamätám si, že keď som pôsobil vo švajčiarskom Berne, Jiří režíroval v Bazileji hru Mandragora od Machiavelliho, ktorá sa stala legendárnou. Napokon, Oscara nedostane len tak niekto. Je to výnimočný človek, veľmi milý a ironický. Vzájomne sa máme radi a vážime si seba navzájom," vyjadril sa o svojom hereckom partnerovi Peter Simonischek.Šulíka si téma našla náhodou


Martin Šulík prezradil, že ho k Tlmočníkovi priviedla náhoda. "Raz som v aute počúval čítanie z knihy rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka Mŕtvy v bunkri. Opisoval v nej vzťah k svojmu otcovi, veliteľovi zvláštnych oddielov SS, ktorý koncom roku 1944 pôsobil v okolí Ružomberka a dal tam zavraždiť niekoľko desiatok civilistov. Tých pár strán textu sa ma dotklo, pretože som v okolí Ružomberka strávil detstvo a mnohé príbehy som poznal," spomína režisér a spoluautor scenára na prvý impulz. So scenáristom Marekom Leščákom ich zaujala situácia, v ktorej sa syn snaží pochopiť temnú minulosť svojho otca.

"Chceli sme sa na celý problém pozrieť z dvoch strán, a tak sme Rakúšanovi vymysleli protihráča, postavu tlmočníka, ktorý cez vojnu stratil celú rodinu. Postupne sa pred nami vynorilo akési tragikomické road movie, príbeh dvoch starcov, ktorí na konci života chcú pochopiť vlastné životy," spresňuje Šulík.Z nakrúcania filmu TlmočníkZnámi slovenskí herci


Tlmočníka nakrúcali od apríla do konca mája v rôznych kútoch Slovenska a vo Viedni. Za kamerou stál Martin Štrba. Popri titulnej dvojici si vo filme zahrali Zuzana Mauréry, Attila Mokos či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

Nový slovensko-česko-rakúsky film vznikol v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a Coop99 Bruna Wagnera. Koproducentmi sú RTVS a ČT. Realizáciu snímky finančne podporili Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie. Do slovenský kín ju od 1. marca 2018 uvedie spoločnosť Garfield Film.

TASR informovala Adriána Čahojová z agentúry Soul For Show.

Komentáre