Cestovanie

Leto začína, spáľme prebytočné kilečká na túre do Vysokých Tatier

"Po príjemnej túre odporúčame dať si miestnu špecialitu, borovičku s vylúhovaným prírodným tatranským horcom."

Matej Šulc, 31. mája 2013 10:00
Túra vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Otvorenie letnej sezóny vo Vysokých Tatrách sa blíži, a práve preto by sa zišlo pouvažovať nad tým, ako zhodiť nejaké to kilečko, ktoré sme si v zime zarobili, a zároveň spojiť príjemné s užitočným. Ak vám navyše záleží aj na zdraví, rozhodne sa vyplatí ísť na túru do Vysokých Tatier. My vám prinášame výber z tých najznámejších.

Studené doliny


Či už túry do Malej Studenej doliny, Veľkej Studenej doliny, alebo len na ich okraj, patria v Tatrách medzi najznámejšie a najobľúbenejšie. Neraz sa vám preto môže pokojne stať, že na turistickom chodníku stretnete nejakú známu tvár. Ak sa teda s niekým nechcete stretnúť, určite do Studených dolín nechoďte.

Tých ostatných čaká výber niekoľkých variantov túr rôznych náročností. Začínajúcim bodom je centrum mesta Vysoké Tatry, Starý Smokovec. Môžete sa tu dostať veľmi pohodlne z Popradu tak autom, ako aj tatranskou električkou. Veľkou výhodou túr zo Starého Smokovca je ich variabilita.

Vysoké Tatry Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Hneď na úvod sa musíme rozhodnúť, či si cestu na Hrebienok skrátime v modernej pozemnej lanovke, alebo absolvujeme pomerne príjemnú asi štyridsať minútovú prechádzku. Ak máme na pláne náročnejšiu túru, rozhodne sa oplatí sily ušetriť, no ak ideme len na úpätie dolín, nemali by sme ísť lanovkou. Pre tých najlenivejších môže túra skončiť už neďaleko Hrebienku. Prvou horskou chatou je totiž Bílikova chata len niekoľko minút od hornej stanice pozemnej lanovky.

Ak sme ale prišli spaľovať kilá, treba postupovať ďalej. Okolo Studeného potoka sa tak dostávame okolo vodopádov na rázcestie Studených dolín, kde nás víta Reinerova chata. Tu sa začína chodník zdvíhať a my konečne môžeme začať sledovať krásne výhľady na Tatranskú kotlinu, ale aj Nízke Tatry.

Ak sa vyberieme do Malej Studenej doliny, čaká nás niekoľko cieľov. Prvým je Zámkovského chata. Po príjemnom oddychu na vrchole pásma lesa sa môžeme vybrať buď tatranskou magistrálou na Skalnaté pleso a odtiaľ prípadne aj lanovkou do Tatranskej Lomnice a električkou naspäť do Starého Smokovca, či na Lomnický štít, alebo vstúpime do Malej Studenej doliny. Na konci doliny nás čaká v nadmorskej výške 2015 metrov Téryho chata, Päť Spišských plies a pre najnáročnejších aj možnosť pokračovať ďalej a cez Priečne sedlo prejsť do Veľkej Studenej doliny, alebo dokonca prekonať Sedlo Sedielko a skončiť až v Tatranskej Javorine.

Téryho chata je slovenskou najvyššie položenou celoročne prevádzkovanou chatou (vo výške 2015 metrov) v horskej časti Malej Studenej doliny pri Piatich Spišských plesách, nad skalnou stenou. Foto: TASR/Lukáš Furcoň
V prípade, že sme od Reinerovej chaty pokračovali do Veľkej Studenej doliny, na jej konci nás čaká Zbojnícka chata. A opäť máme na výber niekoľko možností, ako pokračovať. Buď prejdeme cez spomenuté Priečne sedlo do Malej Studenej doliny, alebo sa cez Sedlo Prielom dostaneme do Zmrznutého kotla. A odtiaľ zase buď na druhú stranu Tatier do Lysej Poľany, alebo cez Poľský hrebeň pod Gerlachovský štít. Na Gerlach ale môžeme vystúpiť len zo sprievodcom, takže jedinou možnosťou je zostúpiť dole na Sliezsky dom. A pokračovať buď naspäť na Hrebienok, alebo do Tatranskej Polianky, či na Popradské pleso a ďalej na Štrbské Pleso.

Až na poľské hranice


Druhou začínajúcou stanicou pre túry do tatranských dolín je Štrbské Pleso. Môžeme sa tam síce dostať aj tatranskou električkou priamo z Popradu, no rýchlejšie je to cez obec Štrba. V Štrbe sa odpojíme z diaľnice, alebo prestúpime z vlaku do zubačky a pokračujeme hore na Štrbské Pleso. A opäť máme niekoľko možností. Pre najlenivejších je tu sedačková lanovka na Chatu pod Soliskom, pre menej náročných túra na Popradské pleso, či k vodopádu Skok v Mlynickej doline, a pre najnáročnejších túra poza masív Soliska, cez Bystré Sedlo do Furkotskej doliny.

Pohľad z Lomnického štítu do Malej i Veľkej studenej doliny a na Gerlach. Foto: TASR/Pavol Bendík
Zaujímavejšie sú ale túry z Popradského plesa. Mengusovskou dolinou sa dostaneme až k najväčšiemu tatranskému plesu, Veľkému Hincovmu plesu. Pre najzdatnejších je tu možnosť dostať sa až na Kôprový štít. Milovníkom štítov, ale rozhodne odporúčam v Mengusovskej doline odbočiť na Chatu pod Rysmi a cez sedlo Váha až na slovensko-poľskú hranicu na Rysoch vo výške 2499 metrov. A napokon, po príjemnej túre odporúčam dať si miestnu špecialitu, borovičku s vylúhovaným prírodným tatranským horcom.

Komentáre