Cestovanie

Kam ísť v zime, keď nelyžujete? Máme pre vás tipy

"Možností športového a rekreačného vyžitia máme na Slovensku vďaka unikátnemu prírodnú bohatstvu neúrekom. Väčšina z nich pritom poteší najmä nelyžiarov."

Danka Šoporová, 26. februára 2013 14:00
Vysoké Tatry, ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
V zimnom období sa väčšina voľnočasových aktivít Slovákov koncentruje na lyžiarske svahy. Čo však robiť v prípade, ak vás zjazdovky nelákajú, no aj tak máte chuť vyraziť von na čerstvý vzduch?

Pešia turistika


Slovensko je na európske pomery až nadštandardne vybavené turistickými chodníkmi. Ich hustá sieť poskytuje širokú škálu možností na pešiu turistiku rôznej dĺžky a náročnosti. Turisticky najatraktívnejším územím na Slovensku sú bezpochyby Vysoké Tatry. Záujmu milovníkov pešej turistiky sa tešia i Roháče v Západných Tatrách, oblasť Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách, Slovenský raj, Pieniny, Vrátna v Malej Fatre, južná časť Veľkej Fatry, okolie Banskej Štiavnice a Kremnice či Bratislavský lesopark.

Veľmi populárne sú predovšetkým prechody horskými hrebeňmi, nazývané hrebeňovky. K tradičným a veľmi obľúbeným podujatiam patria napríklad viacdenné prechody hrebeňom Nízkych Tatier, Roháčov, Veľkej i Malej Fatry. Bratislavčania zas obľubujú prechod hrebeňom Malých Karpát.

Horolezectvo


Rajom pre horolezcov sú opäť Vysoké Tatry, ktoré možno v tomto smere čiastočne porovnať so susednými Alpami. Viaceré vysokohorské chaty v Tatrách slúžia ako ideálne východisko horolezeckých túr. Ďalšie pohoria, najmä vo vrcholových skalnatých častiach, poskytujú vhodné podmienky na skalolezenie. Takmer po celom Slovensku sú roztrúsené početné cvičné skaly na skalolezecký tréning či preteky.
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Kúpele a minerálne pramene


Vyvieranie minerálnych prameňov na Slovensku si ľudia všímali už odpradávna a čoskoro sa objavili aj ich liečivé účinky. Pri mnohých z nich postupom času vznikli desiatky kúpeľov na liečbu rozličných druhov ochorení. Niektoré z nich sa stali významnými liečebnými zariadeniami s najmodernejším vybavením, ktoré ponúkajú pacientom účinné kúry a procedúry. Bardejovské kúpele, Piešťany, Trenčianske Teplice, Sliač či Vyšné Ružbachy sú dnes ozaj zvučným pojmom vo svetovej balneológii a majú klientelu z rôznych kútov sveta.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš
Len nepatrná časť minerálnych vôd sa zachytáva a plní do fliaš. Vedeli ste, že pokiaľ by sa využívala voda zo všetkých minerálnych prameňov Slovenska, mohla by táto malá vnútrozemská krajina zásobovať celú Európu? K tým najobľúbenejším minerálnym vodám patrí Baldovská, Salvator, Fatra, Kláštorná, Budiš, Santovka a Slatina.

Krasy a jaskyne


Voda prenikajúca dovnútra vápencových pohorí a planín sa na Slovensku pričinila o mimoriadne bohatstvo podzemného sveta. Práve sem po mnohé stáročia prenikali slovenskí jaskyniari. V podzemí karpatských horstiev strávili tisíce hodín, prebádali desiatky kilometrov chodieb neľahkých jaskynných systémov. Najväčší známy systém jaskýň vytvorený v Demänovskej doline na severnom úpätí Nízkych Tatier presahuje dĺžku 30 kilometrov. V susednej Jánske doline sa nachádza najhlbšia jaskyňa Starý hrad. Medzi jej najvyšším a najnižším miestom je výškový rozdiel až 432 metrov.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Na podzemné a povrchové krasové javy je mimoriadne bohatý hlavne Slovenský kras ležiaci v slovensko-maďarskom pohraničí. K vrcholným zážitkom patrí návšteva tunajšej Krásnohorskej jaskyne. Na Slovensku je sprístupnených celkovo 12 jaskýň, pričom mohutnosťou ľadovej výplne vyniká Dobšinská ľadová jaskyňa, nevšednú výzdobu má zas Ochtinská aragonitová jaskyňa a kvapľovou výzdobou sa pýši Demänovská jaskyňa slobody.

Komentáre