Cestovanie

Väznica Iwahig je snom každého väzňa: Všetci sú tam spokojní!

"Nie je väzenie ako väzenie. V tom filipínskom by sa vám azda aj páčilo."

Danka Šoporová, 13. marca 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ázijské väznice patria bezpochyby k tým najtvrdším na svete. Za všetky spomeňme thajský Bang Kwang s koncentráciou trestancov uväznených na doživotie a čakajúcich na trest smrti. Smrť je však v tomto prípade doslova vykúpením. O horších „životných“ podmienkach sa vám ani nesnívalo. Predstavte si absolútnu tmu prerušovanú dvadsaťštyri hodín denne blikajúcou žiarovkou v každej cele.

Raz denne máte na rok na ryžu s neidentifikovateľnou hmotou a ak sa vám máli, musíte si za surovinu navyše poriadne priplatiť. Chýbajú vám peniaze? Váš problém. Celkom určite umriete na podvýživu alebo jednu zo smrteľných chorôb, ktorých je tu požehnane. Malária, HIV, žltačka či tuberkulóza.

Aby bola predstava hotového pekla na zemi kompletná, povedzme si i čo to o fungovaní tamojšej stomatológie. Tohto oboru sa s radosťou chopia šikovnejší väzni a preventívne vám vybijú všetky zuby. Zaujímavé je, že do väčšiny ázijských väzníc sa môžete dostať pomerne jednoducho. Stačí, ak vás obvinia (hoc i neprávom) z pašovania drog. Jedna väznica sa ale bežnému obrazu ázijských mučivých zariadení predsa len vymyká. Nájdeme ju na filipínskom ostrove Palawan a volá sa Iwahig.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bez prehnaných bezpečnostných opatrení


O vskutku miernom režime napovedá už vstupná brána, ktorá je na prvý pohľad porovnateľná s akoukoľvek štátnou inštitúciou v našej krajine. Pri vstupe sa preukážete platným dokladom, zapíšete do knihy návštev a smiete vojsť. Mimochodom, hoci ide o mužskú väznicu, v uniformách tu slúži dovedna 33 žien.

Najkrajšou budovou je samozrejme riaditeľstvo, kde prebieha všetka administratívna činnosť. Kancelárske priestory tu majú i ozbrojení dozorcovia, ktorí sú podľa návštevníkov naozaj iba na okrasu. Panuje tu totiž priam ukážková disciplína. Opustiť areál väznice by síce nemusel byť problém, no ďalej by už utečenci nemali šancu. Palawan je ostrov s vysokou koncentráciou vojakov a policajtov v prístavoch. Útek navyše znamená minimálne polovičnú sadzbu trestu navrch. Ten zatiaľ posledný sa odohral pred 14 rokmi.

Turistická atrakcia


Samotní väzni si už na nápor turistov zvykli. Ide predsa o nevídanú atrakciu. Kde inde na svete je možné dostať sa na exkurziu do väzenia bez prílišných bezpečnostných opatrení? Návštevníci môžu vzhliadnuť celkovo tri bloky.

V tých označených A a B si väzni odpykávajú pätnásťročný trest. Bývajú im zakázané akékoľvek vychádzky a kontakt s verejnosťou je rovnako neprípustný. Blok C je naproti tomu neuveriteľne pokojný a po práci sa miestni chovanci smú dokonca voľne pohybovať v priestoroch areálu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Nemocnica najobľúbenejšou miestnosťou


Väzenie má aj svoju vlastnú nemocnicu, i keď sa jedná len o jednu miestnosť bez akéhokoľvek vybavenia. Pokiaľ je na tom chorý trestanec skutočne zle, eskorta ho preváža do najbližšej voľnej nemocnice. Nevedno, či je to biela farba, ktorá na väzňov vplýva ako balzam, no práve jednoduchá, sterilná miestnosť je tým najlepším miestom, kam sa môže väzeň v Iwahigu dostať.

Nepracuješ, nemáš


Ani tu odsúdení nedostávajú nič zadarmo. Na svoju matrac a jedlo si musia poctivo zarobiť. Väčšina z nich je zamestnaná v dielni na výrobu nožov, podaktorí pomáhajú kompetentným s administratívou a zopár vyvolených sa smie realizovať v kuchyni. Pracujú od pondelka do piatka, od šiestej hodiny rannej do skorého poludnia. Keď po rokoch trestanci opúšťajú brány väzenia, neodnášajú si so sebou vôbec nič. Naopak, štátu ešte nejaké peniaze dĺžia. No tento dlh im býva už tradične veľkoryso odpustený.

Ak vás zaujíma pohľad na šťastných väzňov a čo si predstaviť pod pojmom otvorené väzenie, pozrite si nasledovné video:

Komentáre