Cestovanie

Smutný príbeh havanskej ZOO

"Vo väčšine z nás evokuje zoologická záhrada príjemné spomienky. Pohľad na tú v Havane však vháňa slzy do očí."

Danka Šoporová, 11. januára 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V prípade jednej z najospevovanejších ZOO Latinskej Ameriky v minulom storočí by našla tabuľa s nápisom „Len pre silné povahy“ svoje opodstatnenie. Stav areálu, kondícia zvierat, ale i samotní návštevníci sú v súčasnosti len tieňom jej niekdajšej slávy.

Súčasnosť je neporovnateľná s minulosťou


Zoologická záhrada v Havane bola verejnosti prvýkrát sprístupnená v roku 1939. Za dovedna sedemdesiatštyri rokov svojej existencie prešla hádam všetkými „životnými“ cyklami. Časy, kedy sa tešila nevídanému záujmu turistov i miestneho obyvateľstva, sú ale nenávratne preč.

Na zhruba dvojhektárovom pozemku žilo spočiatku 69 živočíšnych druhov, prevažne vtáctva. Postupne pribudli jazierka, pavilón pre mačkovité šelmy či obrovské klietky, ktoré sa stali domovom nespočetného množstva šimpanzov. Dnešná havanská ZOO sa rozprestiera na ploche 23 hektárov a miesto v nej našli približne dve tisícky zvierat.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Práve pohľad na ne vháňa do tvárí nefalšovaný smútok. Hrdzavé dvierka, kvôli studenému a vlhkému vetru z Atlantického oceánu zimou trasúce sa zvieratká, špinavá betónová podlaha a všade navôkol haldy porozhadzovaných odpadkov. Zlá finančná situácia v krajine skrátka i tu zanechala nezmazateľné stopy.

„Zvieratá nie sú na jedenie!“


Mnoho väčších zvierat prebýva v malých klietkach a apaticky čaká na prídel jedla, ktoré im bez tak nie vždy zvýši. Značný počet výbehov je celkom prázdnych a len ceduľky s menami neprítomných zvierat napovedajú, že v minulosti bola atmosféra tamojšej ZOO pravdepodobne iná.

Zaujímavé je, že už dlhé roky kolujú medzi Kubáncami na adresu (ne)slávnej zoologickej záhrady morbídne vtípky. V roku 1959, po tom, čo sa Fidel Castro dostal k moci, sa výstrahy pri vstupe do havanskej ZOO zmenili z „Nedávajte zvieratám žiadne jedlo,“ na „Neberte zvieratám ich jedlo.“ Po roku 1990, kedy prišlo tak povediac k zrúteniu kubánskej ekonomiky, na upozorneniach stálo: „Zvieratá nie sú na jedenie!“ Nech už daná výstraha vyznieva akokoľvek nepochopiteľne, existujú reálne (a doposiaľ nevysvetliteľné) dôkazy o úbytku pávov, pštrosov a byvolov z jej priestorov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Za zmienku rozhodne stojí i necitlivé správanie samotných hostí. Tí vo veľkom využívajú fakt, že zvieracie klietky sú situované takmer na dosah ich rúk a správajú sa ako najväčší grobiani. Vyplašeným zvieratkám hádžu zapálené cigarety, nabádajú ich k pitiu koly z plechoviek a bránia im v reprodukčnej funkcii. Pýtate sa ako? Zvedavci zvyknú pichať paličkami do hniezda samičky sediacej na vajíčkach a náramne sa na tom zabávať.

Návštevníci na zvieratách zarábajú


Podľa kubánskeho denníka Juventud Rebelde je tých nenormálnych počinov zo strany verejnosti ešte oveľa viac: "Nosorožec Yambo je na pokraji vyhynutia, pretože v noci do ZOO vnikajú ľudia, pilujú z neho cenný prášok, ktorý na čiernom trhu predávajú ako afrodiziakum. Tretine všetkých krokodílov chýba minimálne jedno oko, návštevníci na nich hádžu veľké kamene. Poníky a osle majú zahnisané (no nezriedka i dolámané) nohy, nakoľko miestne deti v noci preliezajú plot, aby si na nich mohli zajazdiť. Otázka preto znie - kto je tu väčšie zviera?"

Prikladáme video z Havanskej ZOO. Všimnite si steny, v akom sú stave, rovnako ako mreže.

Komentáre