Cestovanie

V Prahe nezabudnite na Karlov most, Jan Nepomucký vám prinesie šťastie

"Svätý Jan Nepomucký ale žije na Karlovom moste dodnes a rozdáva šťastie miliónom ľudí z celého sveta. Stačí sa dotknúť na pár sekúnd jeho sochy a on z neba zabezpečí vaše prianie."

Matej Šulc, 27. júna 2013 14:00
Karlov most Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Už onedlho, presne 9. júla, sa dožíva jedna z najvýznamnejších pražských pamiatok, Karlov most 656. výročia. Jeho základný kameň bol totiž položený kráľom Karlom IV. v magickom čase podľa postupky nepárnych čísel od jedna do deväť a naspäť, roku 1357, 9.7. o 5:31 ráno.

Odolal povodni


Ak sa chystáte na návštevu Prahy, určite by ste Karlov most nemali vynechať. Je najstarším zachovalým pražským kamenným mostom cez Vltavu. Pred jeho dokončením, ktoré trvalo viac ako 40 rokov, stál v jeho blízkosti prvý pražský kamenný most, Juditin most, ktorý bol postavený okolo roku 1170 a pomenovaný po manželke kráľa Vladislava II. Juditin most, ktorý mal dokonca na pravej strane Vltavy zhodné ukončenie ako dnešný Karlov most, ale neodolal silnej povodni v roku 1342, a tak muselo prísť k jeho nahradeniu novým mostom s vyššími klenbami, ktorý bol pomenovaný ako kamenný alebo pražský. Pomenovanie po zakladateľovi Karolovi IV. sa totiž zaužívalo až koncom devätnásteho storočia.

Hudba sa šíri celým mostom Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Ani nový most to ale s pražskými povodňami nemal ľahké. Už počas svojej výstavby bol päťkrát poškodený a storočnú vodu si odvtedy užil ešte niekoľkokrát. Pravidelné povodne, z ktorých najničivejšie boli v rokoch 1432, 1655, 1784, 1845 a 1890, sú dnes už vďaka moderným technológiám minulosťou. Inak tomu nebolo ani pri nedávnych povodniach, ktoré odstavili centrum Prahy, no Karlov most ostal nepoškodený. A naďalej si ho vychutnávajú tisícky turistov z celého sveta.

Spoločenský život


Karlov most bol síce až do polovice šesťdesiatych rokov využívaný ako dopravné spojenie oboch brehov Vltavy, no dnes je viac spoločenským miestom, kde sa stretávajú rozličné indivíduá zo všelijakých krajín. Okrem peších turistov tu tak nájdete aj maliarov, hudobníkov, žobrákov či všakovakých animátorov, ktorí zabávajú turistov a vyťahujú z nich drobné na svoju obživu.

Na Karlovom moste je "plno" Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Prechádzka mostom dnes už zďaleka nie je iba o najrýchlejšom spojení dvoch brehov Vltavy. Z dôvodu silnej prevádzky je dokonca často rýchlejšie využiť na prepravu susedné mosty. Pri prechádzke cez Vltavu určite nezabudnite poobdivovať tridsať sôch svätcov, nechajte si namaľovať svoj portrét, vychutnajte si rozhľad na obidva brehy rieky, prispejte pražským bezdomovcom, ktorí sú aj tak väčšinou Slováci, a popočúvajte pouličných hudobníkov, ktorí vám zahrajú postupne na všetko od gitár až po poháre. Alebo si len poseďte v príjemnej atmosfére na okraji mosta a čerpajte genius loci tohto jedinečného miesta.

Dotyk pre šťastie Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc

Nepomuckého socha pre šťastie


Jedinou z tridsiatich sôch, ktorá nie je z kameňa, ale z kovu, je socha svätého Jana Nepomuckého. Ten bol 20. marca 1393 z podnetu kráľa Václava, pravdepodobne preto, že nechcel povedať kráľovi, o čom sa mu spovedala jeho žena, prevrhnutý z mosta do Vltavy. Tento odsúdeniahodný čin bol napokon po sťažnostiach svätskej vrchnosti aj jedným z dôvodov na zosadenie Karla IV. z trónu rímskeho kráľa.

Nechajte sa namaľovať a odneste si peknú spomienku na Prahu Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Svätý Jan Nepomucký ale žije na Karlovom moste dodnes a rozdáva šťastie miliónom ľudí z celého sveta. Stačí sa dotknúť na pár sekúnd jeho sochy a on z neba zabezpečí vaše prianie.

Komentáre