Cestovanie

Najoriginálnejšie európske oslavy sa oplatí zažiť

"Karneval, paradajky, alebo pivo? Kam sa vyberiete? "

, 2. októbra 2012 13:00
Karneval v Benátkach Foto: TASR / AP


Akčná dovolenka plná zábavných prekvapení a neočakávaných zážitkov môže dokonale spríjemniť nielen leto. Najoriginálnejšie a najkrajšie európske oslavy sa konajú v priebehu celého roka. Koncom zimy si môžete nasadiť škrabošku a užiť si karneval v Benátkach. Cez leto máte právo bez výčitiek svedomia obhádzať kohokoľvek paradajkami v Španielsku a na jeseň si môžete dopriať litre piva v Nemecku.

Benátky sú vo februári záhadné a tajomné


Dva dni na karnevale v Benátkach vás možno vyjdú ako dobrá týždňová dovolenka, ale tie zážitky, čo si odtiaľ odnesiete, sú nezabudnuteľné. Každý február tu vypukne absolútne šialenstvo, ľudia sa zahaľujú do masiek, pretože inak je vstup na karneval zakázaný. Najobľúbenejšou maskou je bauta, je to klasická biela maska s dlhým zahnutým nosom a čiernou kapucňou.

To najdôležitejšieho z karnevalu sa vždy deje na Námestí sv. Marka, ktoré Bonaparte nazval najkrajšou obývačkou sveta. Niektorým turistom nevadí zaplatiť za kávu v priľahlej kaviarni viac ako za trojchodovú večeru, aby všetko videli.

Treba sa pripraviť na to, že počas desiatich dní trvania karnevalu sú ceny omnoho vyššie ako počas zvyšku roka. Už len za to, že si sadnete za stôl v reštaurácii, zaplatíte dosť veľa. Ceny za vstupenky tiež nie sú práve najnižšie. Vstup na tie najlepšie miesta môže stáť aj viac ako 1000 eur.

Na karnevale vás nikto nespozná, takže si môžete robiť, čo chcete. Ľudia tu bežne flirtujú s mnohými okolo, čo v minulosti spôsobovalo isté problémy. V roku 1458 obmedzili používanie masiek, pretože niektorí muži sa prezliekli za ženy a rozbehli sa rovno do kláštora, kde vraj robili nemravné veci. A keď v roku 1797 dobyl Benátky Napoleon, bol taký zhrozený nemravnosťou, že karneval zakázal.

Zahádžte Španielsko paradajkami


Hod paradajkou nie je olympijskou disciplínou, ale v Španielsku určite patrí k najobľúbenejším zábavám. Každoročne sa v poslednú augustovú stredu Španieli vybúria v meste Buňol na oslavách známych ako La Tomatina, alebo aj červená vojna.

Paradakový festival v Špenielsku Foto: TASR / AP


Pred červenou vojnou je úplne zbytočné stráviť pred zrkadlom dve hodiny, pretože po prvých troch minútach od začiatku vojny vás aj tak nikto nespozná. Ak sa potrebujete zbaviť nohavíc, ktoré nenávidíte, ale pre ich vysokú cenu vám trhá srdce, keď ich chcete vyhodiť, oblečte si ich na tento sviatok. S čistým svedomím ich potom hodíte do koša.

Okrem starého oblečenia sa na oslavy La Tomatina odporúča prísť aj vo vhodnej obuvi. Brodiť sa paradajkovou šťavou v žabkách nie je práve najlepší nápad. Niektorí pravidelní návštevníci červenej vojny si už dokonca nosia aj potápačské okuliare.

Pred začiatkom sa ľudia stretnú na ulici, kde čakajú na príchod kamiónov plných paradajok. Hneď, ako sa kamión dostaví, spustí sa poriadna paľba. Nadšenci hádžu paradajky z kamióna na ulicu, potom naspäť. O ľavé oko určite neprídete, pretože všetky paradajky sa musia pred hádzaním rozmliaždiť.

Munícia v podobe 125 ton mäkkých a prezretých rajčín sa pohadzuje všade po uliciach a po hodine je úplne všade. Ľudia si utierajú paradajkovú šťavu z očí a žmýkajú si vlasy. La Tomatina je určite najoriginálnejším sviatkom v Španielsku. Veď kde inde môžete niekoho obhádzať paradajkami bez výčitiek svedomia a bez toho, aby vás odviezli v kazajke alebo v putách.

V Nemecku tečie pivo potokom


Tri krásne Bavoráčky, tri orosené krígle. Kto by si nedal? Foto: TASR / AP

Oktoberfest v nemeckom Mníchove je najväčšou ľudovou zábavou na svete. Každoročne si túto atmosféru a pár promile príde vychutnať okolo 6 miliónov ľudí. Pre túto príležitosť sa vyrába aj špeciálne bavorské pivo, ktoré si nikde inde na svete nemôžete dať. Za vyskúšanie stojí aj bavorská kuchyňa, ktorú tu nájdete na každom kroku.
Festival sa pravidelne otvára narazením suda v sobotu na obed. Môže tam prísť každý, neplatí sa žiadne vstupné. Neznamená to ale, že by návštevník nepotreboval peniaze, pretože to, čo ušetrí na vstupnom, vrazí niekoľkonásobne do piva. Čapuje sa do litrových pohárov a jeden krígeľ stojí okolo deväť eur.

Niektoré slovenské cestovné kancelárie robia zájazdy priamo na Oktoberfest, takže nemusíte ani rozmýšľať, čo so sebou urobíte, keď tých litrových krígľov vypijete o čosi viac. Cestovná kancelária vás domov dopraví.

Komentáre

Anketa:

Boli ste na karnevale v Benátkach?