Cestovanie

Nebojte sa krvavo červených fľakov. Možno je to iba droga betel

"Chuť pripraveného betelu nie je nijako oslnivá, ako by, pravda, mohla chutiť kombinácia trpkého peprovníka, nevýrazného orechu a vápna."

Matej Šulc, 24. júna 2013 14:00
Pozor, toto nie je krv! Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Ak natrafíte pri cestovaní po južnej Ázii na červené fľaky po zemi, nemusíte sa báť, že neďaleko niekto krváca. Tieto fľaky nápadne pripomínajúce krv sú totiž iba zbytky po konzumentoch miestnej drogy - betelu.

O čo ide?


Základom betelu je nakrájaný orech z arekovej palmy, ktorá sa vyskytuje práve v južnej a juhovýchodnej Ázii v páse krajín od Pakistanu, cez Indiu, Srí Lanku, Thajsko, až po Indonéziu a Filipíny. Kúsky arekových orechov sú zabalené v listoch peprovníka betelového, ktorý často rastie priamo na arekových palmách.

Trochu nechutné je, že do balíčka sa navyše pridáva aj trocha páleného vápna. Chuť pripraveného betelu nie je nijako oslnivá, ako by, pravda, mohla chutiť kombinácia trpkého peprovníka, nevýrazného orechu a vápna.

Konzumácia


Betel sa žuje a silno poškodzuje zuby. Preto je dlhodobý používateľ betelu rozoznateľný vďaka tmavočervenému zafarbeniu zubov, jazyka a niekedy dokonca aj pier.

Aj v takýchto vrecúškach sa predáva betel. Foto: Webmagazin.sk/Matej Šulc
Pre miestnych je ale konzumácia betelu príjemným spestrením dňa, ktoré ich dostane do príjemného stimulačného raušu. Vo vysokých teplotách a vlhkosti, ktorá je v južnej Ázii, tak dokážu pokojne zvládať aj najnáročnejšie dni, ktoré často trávia pri manuálnej práci väčšinou vonku a bez klimatizácie. Peprovník betelový sa dokonca považuje za jednu z rastlín, ktoré zabránia infikovaniu ich krvi vírusom malárie, ktorá je v tejto oblasti silno rozšírená.

Zdraviu škodlivý


Užívanie betelu je zdraviu veľmi škodlivé, a práve preto sa v moslimských oblastiach často stáva, že vás na ulici upozornia, aby ste s tým nikdy nezačínali. Svetová zdravotnícka organizácia zistila, že riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny je výrazne vyššie pri užívaní betelu, najvyššie pri súčasnom užívaní betelu aj tabaku, ktoré sa často pre neznesiteľnú chuť betelu kombinujú.

Zdôvodňujú to aj nesporným faktom, že počet ochorení na rakovinu ústnej dutiny je dlhodobo väčší v krajinách, kde sa užíva betel, a že nádor sa často vyvinie práve v mieste, kde konzument najčastejšie drogu žuje.

Aj ajurvédska medicína


Omnoho skôr ako škodlivé účinky kombinácie arekových orechov a betelových listov ale poznali ľudia ich liečivé účinky. V tradičnej indickej ajurvédskej medicíne sa už dlhodobo používa na liečenie zápachu z úst a v minulosti bola v Indii rovnako využívaná aj na liečenie parazitických vírusov v tele.

Komentáre