Cestovanie

Lyžiari pozor: Alkohol na svahu sa nemusí vyplatiť

"Ak ste požili alkohol a utrpíte zranenie na svahu, poisťovňa vám môže znížiť náhradu škody primerane podľa toho, do akej miery bol príčinou nehody práve alkohol v krvi."

TASR, 13. januára 2016 8:00
Ilustračné foto. Foto: TASR
Každý, kto sa lúčil so starým rokom a vítal nový s pohárom v ruke a na druhý deň sa chystá na svah, mal by si dať pozor na zostatkový alkohol, ktorý sa v tele môže udržať aj na ďalší deň. Ľudský organizmus dokáže odbúrať len približne 0,1 promile alkoholu za hodinu.

"Nezabúdajte, že alkohol v krvi často dodáva odvahu nezodpovedne riskovať, čo sa vám na svahu nemusí vyplatiť. Môžete privodiť úraz sebe alebo ďalším lyžiarom. Najčastejšími nehodami na svahu sú práve strety dvoch lyžiarov, ktoré sa niekedy končia fatálne. Ak ste požili alkohol a utrpíte zranenie na svahu, poisťovňa vám môže znížiť náhradu škody primerane podľa toho, do akej miery bol príčinou nehody práve alkohol v krvi. Ak vám ale namerajú viac ako 1,5 promile, poisťovňa vám vzniknutú škodu nenahradí," upozorňuje Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Navyše podľa novely zákona o Horskej záchrannej službe, ktorá je v platnosti, môže dotyčný za nedisciplinované správanie na svahu dostať pokutu až do výšky 331 eur.

Na svah podľa Kanderkovej by mal ísť každý triezvy. Ak je neistý, či má v krvi zostatkový alkohol, alebo nie, mal by použiť bežne dostupný na čerpacích staniciach alebo v lekárňach jednorazový tester na alkohol. Bezpečnosť na svahu možno zvýšiť aj používaním reflexného bezpečnostného odevu, vrátane lyžiarskej prilby a reflexných bezpečnostných prvkov.

ODPORÚČAME AJ:
Podhoroď: Miestny gugeľ nevyhľadáva informácie, ide o tradičné jedlo
Podkonice: V lyžiarskom múzeu sú lyže pretekára Stenmarka i Klammera
Prispôsobte oblečenie počasiu aj snehu
Z Veľkého Choča je unikátny výhľad na všetky strany

Komentáre