Biznis

Koľko v priemere stojí svadba? Na Slovensku sú jedny z najlacnejších

"Nevesty si šaty nekupujú, ale požičiavajú. Autá sa neprenajímajú, ale chodí sa na vlastných. Alkohol sa nekupuje, ale pije sa domáca slivovica."

Webmagazin.sk, 12. júna 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Na svadbu míňame výrazne menej ako iné národy. Podľa prieskumu spoločnosti Home Credit, ktorý sa uskutočnil v 7 krajinách, kde spoločnosť pôsobí, stojí napríklad priemerná kazachstanská svadba trikrát viac ako slovenská. Výraznejšie do svadby investujú aj Číňania, Rusi a Bielorusi. Naopak Česi šetria ešte viac ako Slováci.

Koľko stoja svadby v rôznych krajinách?


Bežná slovenská svadba pre 100 ľudí, bez nákladov na prenájom miestnosti, stojí podľa okolo 5 500 eur. To nás radí medzi krajiny s najnižšími nákladmi na svadbu. Pre porovnanie mladí Rusi a Číňania si musia pripraviť sumu okolo 9 000 eur, Bielorusi 11 500 eur a Kazachstánci dokonca až 18 000 eur. Naopak Česi sa dokážu uskromniť ešte viac ako Slováci a vystačia si so sumou okolo 4 800 eur.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
V tejto sume sú započítané náklady na svadobné šaty nevesty a oblek ženícha, prenájom auta, hudobná skupina, jedlo a pitie pre sto ľudí. Naše svadby sú vraj lacnejšie aj vďaka tomu, že nevesty si často šaty nekupujú, ale požičiavajú. V mnohých prípadoch si páry neprenajímajú auta, ale využijú vlastné. Často sa nekupuje alkohol, ale na hostí čaká domáca slivovica.

Len necelá tretina párov si svadbu financuje sama


Podľa prieskumu si vo všetkých krajinách len 29 % novomanželov financuje svadbu samo. Zvyšná časť sa spolieha na pomoc rodičov alebo známych. Niektorí si na financovanie svadby berú spotrebiteľský úver.

Ak by mladí pár nemal pomoc rodičov alebo by si nevzal úver, tak by na svadbu potreboval priemerne osem platov. Tieto analýzy sa robili v závislosti od nákladov na svadbu a priemernej mzdy na Slovensku. Podľa týchto štatistík by Čechom stačilo len šesť výplat. Bielorusi a Kazachstánci by zase na svoju svadbu pracovali dva a pol roka.

Slovenské nevesty sú najskromnejšie, Česi šetria na hosťoch


Najvýraznejšie rozdiely medzi jednotlivými krajinami je badať v cene svadobných šiat. Zatiaľ čo slovenská nevesta investuje do svadobných šiat v priemere asi 250 eur, čínske ženy obetujú na svoj odev takmer desaťnásobok (2 000 eur). Viac ako Slovenky investujú do svadobných šiat aj Češky, a to okolo 380 eur. Rusky, Bielorusky a Kazachstánky míňajú na svadobné šaty okolo 760 eur.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Na Slovensku a v Česku si nevesty šaty málokedy kupujú, skôr je zvykom si ich požičať. Preto sú náklady nižšie ako v iných krajinách. Muži na tom sú inak, tí si svadobné obleky kupujú, pretože ich môžu používať ešte niekoľko rokov.

Ak si odmyslíme domácu slivovicu a koláče, tak na jedlo a pitie pre hostí vynakladáme v priemere 50 eur na osobu. Hostia na českej svadbe sa musia uspokojiť so sumou 38 eur na osobu. Naopak štedrosťou oplývajú Rusi, Bielorusi a Kazachstánci, ktorí na jedného hosťa obetujú od 75 do 150 eur.

Číňania majú 10 dní voľna na medové týždne


Jednotlivé krajiny si držia svoje svadobné tradície, aj keď Slováci, Česi a Rusi prejavujú predsa len väčšiu ochotu inšpirovať sa západným štýlom svadby. Naopak ázijské krajiny dbajú výrazne na svoje tradície.

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Vo všetkých krajinách je stále tradičným miestom sobášu kostol/posvätné miesto alebo miestny úrad. Čoraz viac sa však presadzuje aj trend svadieb na verejných priestranstvách, ako sú parky alebo špecifické miesta v mestách. Rusi sú zasa ochotní najviac cestovať na exotické miesta.

Medové týždne si najlepšie vychutnajú čínski novomanželia, ktorým štát garantuje 10 dní pracovného voľna. Všetci ostatní si musia na svadobnú cestu vziať dovolenku. Slováci na ňu minú v priemere 3 800 eur, podobne ako Rusi.

Komentáre