Biznis

Praktické rady, ako ušetriť v domácnosti na vode

"Aj keď ste finančne dobre zabezpečení, otázka šetrenia v rozumnej miere by vám nemala byť cudzia. Dnes sa venujeme ďalším praktickým tipom, ako o trocha znížiť sumy, ktoré vidíte na účtoch."

Erik Stríž, TASR, 15. mája 2013 10:00
Ilustračná fotografia Foto: CG3D Models
Problematike šetrenia peňazí na správnom výbere a obsluhe domácich spotrebičov sme sa na stránkach Webmagazínu venovali už v minulosti. Aj napriek tomu stále existujú mnohé maličkosti a malé postupy, ktorých dodržiavanie vám môže v dlhodobom horizonte pomôcť v znižovaní sumy, ktorú vidíte na vyúčtovaní energií.

Prečítajte si aj nasledovné články o šetrení v domácnosti:
Ušetria moderné spotrebiče reálne peniaze?
Jeden centimeter námrazy v mrazničke môže zvýšiť spotrebu dokonca aj o viac ako 50 percent, niektoré testy hovoria až o 75 percentách!

Platíte veľa za energie? Treba pouvažovať nad rekonštrukciou domu
Približne polovica Slovákov býva v bytových domoch starších ako 20 rokov. Energie v týchto domoch doslova unikajú do vzduchu a vzhľadom na časté systémové poruchy je otázna aj ich bezpečnosť.”

Tisíce litrov premrhanej vody mesačne


Okrem elektrickej energie a plynu je možné vo významnej miere ušetriť peniaze aj na vode. Práve ju často vyslovene plytváme, hoci to nie je potrebné. Keby ste si spísali všetky tie litre vody, ktoré miniete takpovediac zbytočne, ich finálny súčet by sa mohol bez väčších problémov dostať aj na tisícové hodnoty.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Radšej do sprchy ako do kúpeľa


Typickým príkladom zbytočného vypúšťania vody do odtoku je kúpanie sa vo vani. Tento prežitok ešte aj dnes udržiavajú mnohí ľudia, aj keď majú domácnosť vybavenú sprchou. "Pri kratšom sprchovaní sa spotrebuje 30 až 50 litrov vody, pri kúpaní vo vani je to 150 až 180 litrov vody," ozrejmila hovorkyňa Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne Martina Badidová Brinzíková. To je rozdiel presahujúci 100 litrov!

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Dobrá a funkčná batéria šetrí tiež


Environmentalisti tiež odporúčajú používanie pákových batérií, ktoré nekvapkajú. "Pákové batérie sa dajú veľmi dobre využiť pri holení, čistení zubov či umývaní riadu, kedy môžeme na chvíľu zastaviť prúd vody a samozrejme nemusíme dlho nastavovať správnu teplotu vody ako pri systémoch s dvoma kohútikmi," poznamenala Badidová Brinzíková. Pri umývaní riadu radí naplniť najprv drez horúcou vodou, umyť riady a na záver ich opláchnuť vlažnou vodou.

Základom je samotný ohrievací systém


Netreba zabúdať ani na spôsob, ktorým si v domácnosti zohrievate vodu. V bytových domoch je pomerne komplikované navrhnúť efektívne riešenie, avšak v dome si môžete sami vybrať, ako si vodu zohrejete. Pri nesprávne nastavenom ohrievacom systéme musíte vypustiť desiatky litrov vody, než k vám dorazí tá teplá. Pri dennom sprchovaní a umývaní riadu sa množstvo vypustenej studenej vody vyšplhá aj na stovky litrov.

Staršie toalety sú významným spotrebičom vody v domácnosti, investícia do nového sa vracia v dohľadnej dobe. Foto: Krusto

Záchod môže míňať vodu, aj keď ho nepoužívate


Veľkou spotrebou vody je typická aj toaleta. V prvom rade by toaleta nemala pretekať. Pri starších záchodoch sa stáva, že sa mechanizmus blokovania jednoducho zasekne a voda preteká aj celý deň bez toho, aby si poruchu niekto všimol.

Výborným riešením sú záchody s oddeleným veľkým a malým splachovaním. Rozdiel medzi nimi je skutočne veľký. Zatiaľ čo pri malom splachovacom procese sa spotrebujú približne 3 litre vody, pri veľkom od šesť do osem litrov. Rozdiel piatich litrov sa pri každodennom používaní môže vyšplhať až na stovky litrov zbytočne pretečenej vody mesačne.

Komentáre