Biznis

Paretov princíp v kontexte života a firiem

"Zrejme ste už počuli o ošúchanej teórii 80:20, ktorú sformuloval ešte pred dvomi storočiami Vilfredo Pareto. Ukázal, že prakticky v akejkoľvek oblasti života vyvoláva iba 20% príčin až 80% dôsledkov."

Erik Stríž, 27. júna 2013 6:00
Paretov princíp v kontexte života a firiem Foto: Webmagazin.sk
Paretov princíp 80:20 nie je mystifikáciou ani poverou, alebo dokonca niečím zázračným. Tvrdenie, že veci okolo nás sa vo významnej miere dejú v pomere 80:20, pramení z pozorovania celkom prirodzených a bežných dejov a stavov. Paretov princíp síce nemá charakter univerzálnej formulky a je k nemu potrebné pristupovať s rozumom a vedomím, že sa mu vymyká množstvo výnimiek, avšak v mnohých oblastiach života a manažovania firmy nám môže pomôcť.

Úvodom prikladáme iba niekoľko tvrdení, ktoré podporujú teóriu Paretovho princípu:
• 20% vašich aktivít má za následok 80% úspechov
• vo firme je 20% ľudí, ktorí sa podieľajú na jej rozvoji
• bežnú mladú rodinu živí iba 20% jej členov (teda otec)
• 20% vašich rodinných alebo firemných nákladov spotrebuje 80% rozpočtu na ne
• 20% oblečenia, ktoré máte vo vašom šatníku, nosíte 80% vášho času
• 80% telefonátov je od 20% ľudí, ktorých poznáte
a podobne


Vilfredo Pareto, autor všeobecného princípu 80:20 Foto: Wikipedia
Tieto tvrdenia nie sú univerzálne a pre každého človeka môžu platiť iné. Avšak keď sa hlbšie zamyslíte nad tým, v akom pomere sú vo vašom živote príčiny k následkom, pravdepodobne sa budete pohybovať okolo pomeru 80:20. Zaujímavé je, že to tak funguje v každej krajine, v každej oblasti života a v každom type podnikania. Vilfred Pareto (*1848 - †1923) prišiel na tento princíp po zistení, že 20% obyvateľov Talianska má v rukách až 80% celkového majetku v krajine.

V kontexte podnikania je vedomosť o Paretovom princípe dôležitá najmä v súvislosti s efektívnym nastavením financovania zamestnancov, marketingu a iných zdrojov. Keď auditom zistíme, že iba 20% zamestnancov firmy produkuje jej reálne príjmy, určite budú stáť za zváženie personálne úpravy a efektívnejšie nalievanie finančných prostriedkov do oddelení, ktoré majú potenciál zvýšiť firemné príjmy.

Paretov princíp v kontexte života a firiem Foto: Webmagazin.sk
Ak by sme sa snažili Paretov princíp preniesť do bežného života jednotlivca alebo rodiny, môže byť hnacím motorom zmien prispievajúcich k väčšiemu blahobytu. Opäť to súvisí zo získaním kontroly nad vlastnými financiami a nadobudnutím vedomia, že ich rozumné spravovanie s dôrazom na efektívnosť prináša pozitívne výsledky.

Keď vieme, že približne 20 percent príčin má až 80-percentný podiel na následkoch, môžeme sa ich snažiť ovplyvniť tak, aby tých 80 percent bolo čo možno najpozitívnejších. S vedomosťou, že iba 20% z našej celkovej práce má za následok 80% dobrých výsledkov, mali by sme sa snažiť týchto 20 percent spraviť čo možno najefektívnejšími.

Komentáre