Biznis

Oplatí sa investovať do Bitcoinu?

"Pred krátkym časom sa virtuálna mena Bitcoin dočkala významného rastu - a následného pádu. Z maxima 260 dolárov klesla na dnešných 92. Stále je však atraktívnou investíciou."

Erik Stríž, 19. júla 2013 10:00
Ilustračná fotografia Foto: Bitcointalk.org
Bitcoin sa napriek prasknutej bubline stále aktívne využíva na nákup tovaru a služieb cez internet, dokonca aj na prevod peňazí medzi ľuďmi. Toto sa deje aktívne od vynájdenia Bitcoinu v Japonsku v roku 2009. V priebehu času sa významným priestorom obchodovania s Bitcoinom stalo Nemecko, v ktorom si používatelia aktívne menia menu Bitcoin s Eurom a naopak. Vďaka tomu, že Bitcoin je virtuálna a medzinárodná mena, stala sa relatívne populárnou aj v takých krajinách, akými sú Argentína alebo prakvapivo Keňa. Stalo sa tak predovšetkým z dôvodu obáv z devalvácie miestnej meny.

Bitcoin bez rizika?


Tento pondelok ukázali bratia Tyler a Cameron Winklevossovci, známi zo súdneho sporu s Markom Zuckerbergom o uznanie ich práv na finančné zisky Facebooku, plány na popularizáciu meny Bitcoin. Ich predstava pracuje s princípom, na ktorom fungujú dnešné fondy obchodované na burze. Pre investorov by to znamenalo možnosť väčšieho nákupu meny Bitcoin len s minimálnym rizikom.

Aj napriek tomu, že v posledných mesiacoch zažíva Bitcoin pomerne veľkú mieru mediálnej pozornosti, v skutočnosti je to iba prvý výstrel z mnohých, ktoré ešte len prídu. Virtuálna mena sa v blízkej dobe s veľkou pravdepodobnosťou dočká radikálnych inovácií a zmien. Je tiež veľmi nepravdepodobné, že by bol Bitcoin jedinou platformou pre výmenu reálnych peňazí za virtuálne. A aj keď má Bitcoin stále celkom pozitívny imidž, v skutočnosti trpí zásadnými kolísaniami hodnoty s ostrými hrotmi v grafických vyobrazeniach - do plusu, aj do mínusu. To nie je práve najlepšia vizitka pre získanie väčších investorov, ktorých mena potrebuje pre nadobudnutie širšieho záberu. Bitcoin je momentálne aktívne využívaný iba jediným percentom celkovej populácie.

Vývoj Bitcoinu vzhľadom k euru za posledných 6 mesiacov. Foto: Bitcoincharts.com

Nepochopenie ako príčina problémov


Prekážkou v popularizácii Bitcoinu je aj extrémne komplikovaný systém určovania hodnoty meny a jej identifikácie a tvorby. Dokonca aj najlepší finanční mágovia majú problémy s úplným pochopením systému stojaceho za touto plne nezávislou virtuálnou menou.

Odborníci sa zhodujú na tom, že rozhodujúcich v živote meny bude nasledujúcich 24 mesiacov. Osloviť môže predovšetkým investorov z prostredia technologických start-upov a investorov s ochotou participovať sa aj na projektoch s vysokou mierou rizika. Dôležití sú najmä tí dlhodobí investori.

Predajcovia vyjadrujú podporu meny Bitcoin aj nasledovným symbolom (vľavo). Modrý symbol označuje platenie cez dotykové NFC. Foto: Bitcointalk.org

Bitcoin je na Slovensku zatiaľ neúspešný


Situácia na Slovensku mene Bitcoin veľmi nepraje. Nemáme ani technologickú infraštruktúru, ktorá by podporovala rozširovanie záberu jej použitia a predovšetkým ľudia nie sú ochotní akceptovať riziko. Vzhľadom na udalosti okolo Bitcoinu spred týždňov ukazuje, že sa na ňom dá celkom slušne prerobiť - v prípade väčších objemov konverzie by mohlo ísť aj o stovky eur straty na jedného “bežného” spotrebiteľa.

Najdôležitejšia vec z hľadiska tvorby infraštruktúry je zabezpečiť možnosť platby Bitcoinmi u všetkých typov predajcov - od malých e-shopov až po tie veľké, medzinárodné. Opatrenia pre podporu meny Bitcoin sa začali aktívne prejavovať vo Francúzsku, ktoré má vlastnú centrálu pre výmenu peňazí.

Ak uvažujete nad výmenou svojich peňazí za Bitcoiny, odporúčame rozhodovať sa realisticky, s dôrazom na aktuálnu situáciu a pravdepodobnú budúcnosť. Ak budete v ekonomických magazínoch čítať, že počet obchodníkov podporujúcich platby v Bitcoine neustále klesá, vo vlastnom záujme bude lepšie zbaviť sa prebytočných “kusov meny”. S rovnakým dôrazom na racionalitu konania však môžete svojim malým vkladom docieliť aj to, že záber Bitcoinu sa postupne rozšíri a stane sa celosvetovo akceptovaným internetovým platidlom.

Komentáre