Biznis

Mayo Hirc priniesol zo zahraničia niečo slovenské

"Dielo Slováka Roberta Vana nebolo na Slovensku také známe ako vo svete. Vďaka Mayovi Hircovi sa situácia mení."

, 23. septembra 2012 7:00
Mayo Hirc Foto: Mayo Hirc
Mayo Hirc sa fotografovaniu venuje už dlhé roky. Okrem toho, že predstavuje vlastnú tvorbu, prináša na Slovensko aj dielo nášho krajana, ktorý je ale v zahraničí známejší ako u nás. Robert Vano je uznávaný fotograf, ktorý má v portfóliu krásne ženské akty, ale aj mužské. Svoje umenie učí prostredníctvom workshopov aj skúsených či menej skúsených fotografov na Slovensku.

Ako ste sa dostali k fotografovaniu? Ako dlho sa tomu venujete?
K fotografii som sa dostal asi ako 8-ročný, keď mi otec kúpil na služobnej ceste ruský fotoaparát Viliu a knižku fotografickej teórie, ktorá ma vôbec nebavila. Začal som fotiť na rodinných dovolenkách vo Vysokých Tatrách, samozrejme na film. Otec mi filmy vyvolával, no najviac ma fascinovalo „vyliezanie obrázkov z vývojky“.

To bol asi dôvod, prečo mi fotografia učarovala a ostala mojim najväčším záujmom napriek množstvu krúžkov a všetkých možných aktivít.

Čo je pre Vás srdcovou záležitosťou? Čo fotíte najradšej?
Neviem, či je to srdcová záležitosť – fotil som pred pár rokmi v rámci väčšieho projektu deti v rómskych osadách, myslím že ma to chytilo za srdce. Bol to neskutočne čarovný Felliniho film počas troch letných mesiacov, ktorý si „premietam“ doteraz. Keby mi dnes zavolali, či by som šiel zajtra fotiť do rómskej osady, bol by som už zbalený.
Najradšej mám štúdiovú fotografiu, na ktorej som vlastne aj vyrastal – jedna žena, jedno svetlo... Vymýšľať si obrázky, potom sa zavrieť do fotokomory a pozerať, ako vyliezajú z vývojky.



Kedy ste prvýkrát počuli o Robertovi Vanovi a čo Vás na ňom najviac upútalo?
Koncom osemdesiatych rokov sa mi dostal do rúk zahraničný magazín. Objavil som tam mužské umelecké akty, bol som prekvapený, že aj mužský akt sa dá urobiť sexi. Myslel som, že fotografom je Američan, no zistil som, že je to Slovák, a to ma dostalo ešte viac. Nebolo mi jasné, ako Slovák môže mať fotografie v zahraničnom magazíne?!

Začiatkom deväťdesiatych rokov sa Robert Vano dostal do Československa a bol ako slávny fotograf - emigrant pozývaný do rôznych televíznych talkshow. Zaujal ma svojim dôvtipom, zmyslom pre humor, československým dialektom s americkým prízvukom a maďarským frázovaním. Samozrejme, že ma na ňom upútala jeho fotografická tvorba, jeho fotografie hovorili mojou rečou, obdivoval som ho a tak to aj ostalo.

Kedy ste sa s ním prvýkrát stretli osobne? Aký dojem na Vás urobil po osobnom stretnutí?
Prvýkrát sme sa stretli asi v roku 2008 v Prahe. So slovenskou filmovou produkciou sme o ňom pripravovali dokumentárny film. Mali sme dohodnuté prvé stretnutie v jednej pražskej galérii maximálne na 30 minút. Stretnutie vtedy trvalo viac než tri hodiny, vyfajčili sme dve krabičky cigariet, Robert mi povedal asi tisíc príbehov, päťkrát sme sa rozlúčili, a „dopovedali“ si zakaždým ešte „jeden“ príbeh... Jednoducho stretnutie, aké nemáte každý deň.

Robert Vano, pôvodom Slovák, patrí v zahraničí k uznávaným fotografom Foto: Robert Vano
Každý, kto aspoň na chvíľu stretol Roberta, si ho musel zamilovať. Je úžasný rozprávač, niekedy aj tvojich príbehov, určíte mi dá za pravdu každý, kto sa s ním stretol na našich workshopoch a akciách.

Robert Vano je pôvodom Slovák, ale emigroval do USA. Teraz sa na Slovensko vracia pravidelne. Čo ho sem opäť pritiahlo?
Už pri vývoji dokumentárneho filmu o Robertovi som začal zisťovať, že na Slovensku nie je taký známy, ako bol v New Yorku, Miláne, Paríži či v Prahe, čo je pre Slovákov škoda. Chcel som, aby sme ho na Slovensku začali vnímať ako osobnosť, na ktorú môžeme byť právom hrdí.

Ako mi Robert veľakrát rozprával, je šťastný, že sa mu konečne splnilo to, čo si myslel, že sa už nesplní. Že ten pomyselný kruh môže začať uzatvárať práve tu na Slovensku, odkiaľ pred 45 rokmi ako mladý chlapec emigroval, kde chcel prísť a vrátiť to, čo bol dlžný, vrátiť, čo sa naučil vo svete. Ako sám hovorí: „Na Slovensko prídem vždy veľmi rád, keď ma zavoláte...“

To bol len krôčik k tomu aby vznikla galéria pomenovaná po Robertovi Vanovi.

Čo Vás priviedlo k tomu, aby ste založili Robert Vano Gallery? Ako dlho už existuje?
Galériu som nezaložil sám, založili sme ju s mojou priateľkou Katkou, ktorá bola a aj je najdôležitejší článok Robert Vano Gallery, vďaka jej skúsenostiam, nekonečnej podpore, trpezlivosti a láske si môžem plniť svoje sny. Ešte tu bola Lucia, ktorá nám od samého začiatku pomáhala.

Asi prvým stimulom bol fakt, že dielo Roberta Vana na Slovensku nebolo skoro vôbec známe. Druhým bola moja spolupráca na projekte pre neziskovú organizáciu, kde som sa dostal do kontaktu s ľuďmi, ktorí pracujú v mimovládnom sektore a rovnako pôsobia aj v oblasti umenia.

Robert Vano, pôvodom Slovák, patrí v zahraničí k uznávaným fotografom Foto: Robert Vano
Celková vízia bola založiť organizáciu, ktorá bude pod značkou svetoznámeho umelca sprostredkovávať jeho dielo, prinášať na Slovensko fotografické výstavné celky a filmové projekcie etablovaných umelcov, a zároveň poskytovať priestor pre začínajúcich talentovaných umelcov. Pri tvorbe stanov spoločnosti sme neziskové ciele rozvinuli, a to nás ešte viac nadchlo pre našu myšlienku a našu budúcu organizáciu.

Papierovo sme teda vznikli v lete 2010. V januári 2011 sme objavili úžasný priestor pod Michalskou bránou v Starom meste v Bratislave, prenajali sme si ho a tri mesiace sme rekonštruovali. Mesiac pred oficiálnym otvorením galérie vznikol spor medzi dvomi spolumajiteľmi tohto priestoru a my sme sa zrazu ocitli v polohe akéhosi rukojemníka, ktorý vlastne nemôže nič, tobôž otvoriť galériu. Rozhodli sme sa tieto priestory opustiť, čo bolo ťažké rozhodnutie, ale iné riešenie neexistovalo.

Aj napriek prekážkam sme však meno Roberta Vana dokázali prezentovať vo viacerých printových a elektronických médiách, dokázali sme za krátku dobu dostať jeho meno trochu do povedomia. Zorganizovali sme úspešné workshopy a v plnom prúde plánujeme akcie a neziskové činnosti na celý budúci rok 2013. Snažíme sa, aby Robert Vano Gallery bola značkou pre veľkú fotografickú komunitu, ale aj pre ľudí, ktorí majú radi fotografiu, aby sme zostali synonymom kvalitných služieb a priateľského prístupu.

V blízkej budúcnosti plánujeme otvoriť „kamennú“ galériu v Starom Meste v Bratislave pre všetkých, ktorých zaujíma kvalitná fotografia a všetko, čo je s ňou spojené.

Organizujete ako galéria aj workshopy, na ktorých Robert Vano odovzdáva svoje znalosti skúseným aj menej skúseným fotografom. Čomu predovšetkým sa na workshopoch venuje a čo sa tu ľudia môžu naučiť?
Zatiaľ sme realizovali s Robertom štyri workshopy portrétu a aktu, na ktorých sa účastníci dozvedia, ako pracovať s denným svetlom, ako používať zábleskové osvetlenie, naučia sa komunikovať s modelkou, dozvedia sa, aký majú použiť objektív, ako rámovať obrazy, aká cena je ich fotografie, a podobne.

Robert Vano, pôvodom Slovák, patrí v zahraničí k uznávaným fotografom Foto: Robert Vano
Robert im v rámci workshopov odovzdá množstvo potrebných informácii, aj sebe vlastných príbehov, no dôležité je, že vždy s účastníkmi workshopov komunikuje, venuje sa im individuálne, zaujíma sa o ich výsledky a nakoniec si v rámci diskusie individuálne odkomunikujú vzniknuté zábery. Účastníci si najviac pochvaľujú práve túto diskusnú časť, kedy nastáva priestor pre hodnotenie ich práce. Najhodnotnejšia je práve konštruktívna kritika, ktorá ich posúva ďalej.

V najbližšej dobe pripravujeme workshopy „Fashion“ a „Wedding“. Môžem prezradiť, že sa budú opäť konať v prekrásnom prostredí Art Hotel Kaštieľa v Tomášove, kde by sme radi organizovali všetky ďalšie workshopy s Robertom. Workshop v tomto prostredí je viac než jedinečný zážitok, a to, že začínajúci fotograf má pri sebe k dispozícii cely deň svetoznámeho a skúseného fotografa, ktorý je ochotný sa podeliť o svoje skúsenosti, je nezaplatiteľné.

Robert Vano sa preslávil aj svojimi fotografiami aktov, nie však len ženských aktov, ale aj mužských. Venoval sa tejto téme aj na workshopoch?
Keď sme organizovali prvý workshop aktov, mali sme dve modelky, cez prestávku sa ma jedna účastníčka opýtala, prečo nemáme aj muža, keď je Robert známy svojimi mužskými aktmi. Bol som vtedy trochu zaskočený, ale bol to impulz k tomu, aby sme pri ďalších workshopoch spolupracovali aj s mužskými modelmi, čo sa nám nakoniec vyplatilo. Robert má väčšiu možnosť vysvetliť rozdiely svietenia mužského a ženského aktu. Odvtedy si pozývame na všetky workshopy okrem modeliek aj modelov, tým sú workshopy komplexnejšie a názornejšie, a u účastníkov sa tým stretávame s pozitívnou odozvou.
Sny, Praha, 2006 Foto: Robert Vano


Čo je podľa Vás najväčšou výhodou týchto workshopov? Je niečo, čo sa ľudia nenaučia nikde inde, len na workshope s Robertom Vanom? Napríklad patrí v dnešnej dobe k jedným z mála, pre ktorých je najobľúbenejšie prirodzené denné svetlo...
Myslím, že len stretnutie s Robertom Vanom je pre každého jedinečné a neopakovateľné. Robert je zástancom prirodzeného svietenia – Daylight, čo je hlavne pre začínajúcich fotografov výborný vstup do sveta fotografie. Ako sám hovorí: “Nepotrebuješ nič, iba nejaký fotoaparát, expozimeter, minimálne jedno oko a slnečné svetlo, na všetko ostatné zabudni, a začni robiť super fotky!“

Na workshopy s Robertom chodia aj ľudia, ktorí si „včera“ kúpili zrkadlovku, odchádzajú šťastní s poznaním, že to vôbec nie je zložité, len musíte vedieť, ako na to. Dnes v ére boomu používania zábleskového osvetlenia pri fotení, veľakrát ľudia zistia, ako svietiť bleskom, až keď pochopia svietenie „slnkom“. Odovzdať toto poznanie je pre Roberta ideou každého workshopu.

Ako často robíte tieto workshopy?
Od začiatku roku 2013 by sme chceli prinášať workshopy s Robertom pravidelne raz za mesiac. Začína byt o ne stále väčší záujem, ľudia prichádzajú na workshopy s Robertom aj opakovane, dokonca máme aj takých, ktorí chodia na všetky Robertove workshopy.



Okrem workshopov s Robertom Vanom, organizujeme workshopy zamerané na street fotografiu s Radovanom Mišíkom, ktorej som veľkým nadšencom. Myslím si, že u nás nemá takú silnú platformu ako v zahraničí, a preto sa mojou maličkosťou snažím prostredníctvom galérie pritiahnuť nadšencov tejto fotografickej disciplíny.

Robíme aj workshopy zamerané na postproces – Photoshop, Lightroom v rôznych úrovniach náročnosti s odborníkom Tomášom Barčíkom z Prahy a pripravujeme ďalšie veľmi zaujímavé workshopy. Je pre nás veľmi dôležité, že všetky informácie, ktoré si prečítaš v literatúre či na webe, môžeš u nás dokonale pochopiť, lebo to uvidíš na vlastné oči. To je aj dôvod, prečo robíme naše workshopy s Robertom či inými lektormi.

Napriek tomu, že ponuka fotografických workshopov je všeobecne veľká v rôznych úrovniach ceny a kvality, my chceme naše workshopy udržať kvalitou na najvyššej úrovni. Je pre nás veľmi dôležité vybrať tých najlepších lektorov, odborníkov, aby si účastníci z workshopu odniesli vždy to, prečo prišli, a hlavne aby vždy dostali niečo navyše. Robíme maximum pre tých, čo prídu a majú záujem. Značka ROBERT VANO bude vždy garantovať najvyššiu kvalitu.
Petra, Tereza, Zdenka, české vydanie Elle, 2000 Foto: Robert Vano


Máte v pláne vymyslieť ešte niečo okrem workshopov a výstav, čo by ste spojili s menom Robert Vano?
Okrem workshopov a výstav, čo je dôležitá časť z našich činností, pracujeme kontinuálne na viacerých projektoch. Okrem iného pripravujeme dve knižné publikácie, projekt na podporu talentovaných mladých fotografov Neviditeľní fotografi 2013, a hlavne projekty s ďalšími významnými slovenskými, českými a zahraničnými fotografmi.

Samozrejme podporujeme neziskové a charitatívne projekty, na ktorých sa aj Robert Vano aktívne podieľa.
Veľmi by som si prial, aby meno a dielo Roberta Vana boli u nás na Slovensku rovnako známe ako v New Yorku, Miláne, Paríži či v Prahe, a bol by som šťastný, keby sa nám podarilo nakrútiť pripravovaný dokumentárny film o významnom fotografovi, ktorého sme my ešte nespoznali...

Komentáre