Biznis

Čo robiť, ak v zahraničí prídete o peniaze?

"Pri strate alebo krádeži financií v zahraničí máte niekoľko možností. "

TASR, 17. júla 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V prípade straty alebo krádeže financií v zahraničí máte na získanie peňazí pre návrat domov niekoľko možností. Ministerstvo zahraničných vecí SR ako najrýchlejší spôsob odporúča službu Western Union.

Ide o priamy bankový prevod finančných zdrojov. Vaši príbuzní, známi alebo priatelia môžu na Slovensku vložiť príslušnú sumu v pobočke Poštovej banky alebo Tatra banky. Po tom, ako vyplnia odosielací formulár, si môžete zaslané peniaze vyzdvihnúť v cudzine do jednej hodiny.

Ilustračné foto Foto: TASR

Zmluva o pôžičke


Vo výnimočných a odôvodnených prípadoch vám finančnú pomoc na základe žiadosti môže poskytnúť aj slovenský zastupiteľský úrad. Sú dva spôsoby, a to doplnkový predaj devíz, alebo s vami uzatvoria zmluvu o poskytnutí pôžičky. "Samozrejme zmluva je na to, aby sa dodržiavala, takže po tom, keď sa náš občan vráti, tak tá pôžička je od neho vymáhaná. Oslovíme ho a požiadame, aby splatil to, čo sa zaviazal, že splatí," upozornil riaditeľ konzulárneho odboru ministerstva zahraničných vecí Vladimír Jakabčin s tým, že tieto financie sú určené na to, aby sa takýto človek dostal z problémov a mohol sa vrátiť naspäť domov. "Nie sú na to, aby si tam niekto kúpil nejakú nehnuteľnosť, lebo práve dostal taký nápad," podčiarkol.

Finančnú pomoc môže zastupiteľský úrad v mimoriadnych prípadoch výnimočne poskytnúť aj na pokrytie základných a nevyhnutných nákladov na zabezpečenie základných potrieb, ako je zakúpenie stravy, nápojov, alebo oblečenia, prípadne hygienických potrieb potrebných na čas do návratu na územie SR.

Ilustračné foto Foto: TASR

Nepýtajte peniaze na predĺženie pobytu


Určite ju nedostanete na predĺženie si pobytu, zaplatenie ubytovania, či na úhradu liečebnej starostlivosti s výnimkou lekárskej prvej pomoci.

Ak ste v krajine, kde nemá Slovensko žiadne diplomatické zastúpenie, môžete sa obrátiť na ktorúkoľvek misiu členskej krajiny EÚ a požiadať o nevyhnutnú pomoc. Tá kontaktuje a spolupracuje vždy v úzkej súčinnosti s teritoriálne príslušným veľvyslanectvom SR.

Komentáre