Biznis

Deň daňovej slobody: Od včera konečne zarábate na seba

"Podľa Nadácie F. A. Hayeka tento rok vyšiel deň daňovej slobody na včerajšok 3. júna. To znamená, že ak ste zamestnancom, “na seba” začínate zarábať až včerajším dňom. "

TASR, Erik Stríž, 4. júna 2013 10:00
Ilustračná fotografia Foto: TASR
Deň daňovej slobody je zlomovým termínom, ktorým sa oddeľuje časť priemerného zárobku zamestnanca ekvivalentná jeho daňovému zaťaženiu od tej, ktorú si môže v prenesenom význame slova ponechať.

Ostáva nám menej ako polovica platu


Celkovo 51,03 percenta celkovej (hrubej) mzdy zamestnanec vracia späť štátu, čo znamená, že rovnakú pomerovú časť roka pracuje prakticky zadarmo. Termín 3. júna 2013 však v tomto kontexte platí iba v prípade, že zamestnanec pracuje celých 12 mesiacov.

Deň daňovej slobody nie je rovnaký pre všetkých. 3. jún sa netýka ľudí, ktorí nepracujú celý rok. Foto: TASR/Tomáš Doboš
Tieto čísla však nezohľadňujú ostatné náklady, ktoré má zamestnanec na samotný život - z týchto jeho nákladov sa následne tvorí príjem slovenských i zahraničných firiem a podnikateľov, ktorí ho musia tiež zdaniť. V porovnaní s rokom 2012 nastal veľmi mierny pokrok v prospech zamestnancov, tento rok si môžu ponechať o necelých šesť desatín percenta svojej mzdy viac. Aj napriek tomu sa však deň daňovej slobody v porovnaní s predchádzajúcim rokom oneskoril, naposledy bol vypočítaný na 1. júna.

Nadácia F. A. Hayeka v spolupráci so Združením daňových poplatníkov Slovenska vyhlasujú Deň daňovej slobody každoročne od roku 1999. Deň daňovej slobody je v takejto podobe jednoduchým, zrozumiteľným a ľahko pochopiteľným spôsobom, ako všetkým slovenským občanom – daňovým poplatníkom – priblížiť hospodárenie vlády. Zároveň im poskytuje informáciu o tom, aká je skutočná výška vládneho prerozdeľovania.

Komentáre