Biznis

6 tipov pre ľudí pracujúcich z domu

"Ľudia, ktorí pracujú z domu, sú častým terčom tvrdení, že to majú v živote jednoduché. My, ktorí takto pracujeme, vieme, že to má svoje veľké nevýhody, ktoré sa musíme snažiť kompenzovať."

Erik Stríž, 21. júna 2013 6:00
6 tipov pre ľudí pracujúcich z domu Foto: Tumblr
Práca z domu je bežná predovšetkým u malých podnikateľov a živnostníkov, ktorí sa živia tvorbou grafiky, dizajnu, on-line produktov, písaním článkov, prípadne takí, ktorým sa neoplatí prenajímať si kanceláriu. Keď je však človek závislý výhradne na vlastnej kreativite, na pozitívnom myslení premietanom do pracovného nasadenia a na sústredení sa, vtedy je home office veľkým nepriateľom. Sedieť denne viac ako 12 hodín doma nie je žiadna zábava, pokiaľ si čas strávený prácou nenaplníte efektívne a pokiaľ nemáte celkom ideálne prostredie. Väčšina z nás totiž nežije vo vile s oddelenou pracovňou - bývame v bytoch a domoch a za pracovňu máme obývačku alebo dokonca spálne. Nestriedanie prostredia a pracovanie v rovnakom priestore, ktorý využívame aj súkromne, je negatívnym psychologickým bremenom.

V tomto článku sa venujeme šiestim jednoduchým tipom, ako svoju prácu vykonávať efektívne aj z domáceho prostredia.

1) Jednoduchá samostatná pracovňa


Ak sa živíte vlastnou kreativotou a schopnosťou pracovať aj na objednávkach s mierne umeleckými črtami, potom je vhodné pracovné prostredie nevyhnutným základom. Ak máte tu možnosť, vytvorte si doma buď samostatnú miestnosť, alebo aspoň pracovný kút oddelený od zvyšku bytu. Aj taký baldachýn dokáže spraviť divy. Pracovný stôl používajte pevný a čo možno najjednoduchší, neskladujte na ňom zbytočnosti, umiestnite si ho najlepšie tak, aby ste mali výhľad z okna.

6 tipov pre ľudí pracujúcich z domu Foto: Tumblr

2) Využívajte iba to, čo potrebujete


Ak potrebujete k svojej práci počítač, zapnite ho a pracujte na ňom. Netrávte na ňom viac času, než ten, ktorý si práca vyžaduje, pretože práve odbiehanie pozornosti smerom k hrám, ľahko dostupnej zábave a kamarátskemu chatovaniu je základ prokrastinácie.

6 tipov pre ľudí pracujúcich z domu Foto: Webmagazin.sk

3) Pracujte na časové úseky


30 minút a dosť! Spraviť zopár klikov, zbehnúť na dvor so psom, pripraviť si jednoduché jedlo alebo ísť umyť riad. Rozdeliť si pracovný deň na presne ohraničené časové úseky nie je vôbec žiadna hanba. Ak nám pred očami odbiehajú posledné minúty jedného cyklu, dokážeme sa viac sústrediť na dokončenie práve rozpracovanej úlohy a navyše počas jednej polhodinky nám pozornosť neukradne žiadny rušivý element, napríklad Facebook. Pretože na ten bude čas až počas 5-minútovej prestávky.

Ilustračná fotografia Foto: ZTE

4) Kontrolujte a hodnoťte svoju produktivitu


Ak pracujete “sám na seba” a máte pomerne presne vymedzený rozsah denných úloh, potom nie je veľkým problémom zhodnotenie pracovného dňa na jeho konci. Napríklad, ak ste si ráno alebo večer predtým spísali zoznam úloh a splnili ste ich iba 60%, môže to byť pre vás motivácia pracovať efektívnejšie. Týždenné zhodnotenie efektivity vám potom ukáže, či sa snažíte skutočne dosť, alebo si to iba nahovárate. Ak s výsledkami nebudete spokojní, zlepšujte ich - vidieť mesačný prehľad vlastnej efektivity, ktorý má rastúci trend, je motivujúce už samé o sebe.

5) Meňte aktivity


Pracovať celý deň na jedinej veci nemusí byť vždy príjemné, najmä ak sa v tej práci začíname strácať. Programátori a grafici veľmi dobre poznajú stavy, kedy sa o druhej ráno pozerajú na bielo vysvietený monitor a vlastne ani nevedia, čo práve robia. Meniť si v priebehu dňa rôzne pracovné aktivity prinesie aj do postupne strácajúcej sa pozornosti trocha osvieženia. Ak celý deň pracujete na tvorbe masky webstránky, dajte si počas tohto dňa do plánu napríklad aj upratanie dokumentov v počítači, sprehľadnenie účtovníctva, zálohujte si dáta alebo spravte inú činnosť, ktorá nemá nič spoločné so spomenutou webstránkou.

6 tipov pre ľudí pracujúcich z domu Foto: Tumblr

6) Padla a koniec


Nepracujte do odpadnutia, docielite tým jedine to, že jedného nie celkom pekného dňa “vyhoríte” a dostať sa z tohto problému nie je žiadna zábava. Oveľa lepšie je pracovať systematicky, presne, efektívne, rozumne a s ohľadom na to, že človek nie je robot. Dokonca aj v divadelnej hre R.U.R. od Karla Čapka “roboti” pracovali na zmeny. Nastavte si denný limit na prácu, niečo medzi 4 až 8 hodinami a keď si ho stanovíte, neprekračujte ho.

Komentáre